Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aktywność fizyczna przedszkolaka - pięć korzyści dla naszego malucha

2020-05-28
Aktywność fizyczna przedszkolaka - pięć korzyści dla naszego maluchaOstatnimi czasy coraz częściej mówi się o tym, jak korzystna dla organizmu młodych ludzi jest szeroko pojmowana aktywność sportowa. Niejednokrotnie mówi się o tym w odniesieniu do młodzieży w wieku szkolnym, u której niestety coraz częściej zaobserwować można objawy otyłości. Jednakże aktywność fizyczna jest równie korzystna dla starszych dzieci jak i dla tych najmłodszych. W czasach, w których ich uwaga absorbowana jest przez wszechobecne dobra XXI wieku, należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Kondycja fizyczna

Nie ma lepszego sposobu na poprawę kondycji niż regularna aktywność sportowa. Bardzo istotne jest, by dzieci w wieku przedszkolnym, zachowywały poziom wykonywanej przez siebie aktywności fizycznej, na możliwie jak najwyższym poziomie. W tym wieku dzieci rozwijają się w błyskawicznym tempie, a ćwiczenia takie jak wspinaczka pozwalają zadbać o cały organizm malucha. Ma to bezpośredni wpływ na stan ich zdrowia w późniejszych etapach rozwoju.

Życie w grupie

Nierzadko gry, podejmowane przez najmłodszych na placach zabaw, wymagają od nich interakcji z innymi dzieciakami. To z kolei zachęca ich do wspólnego podejmowania wyzwań oraz wspierania siebie nawzajem. Niektóre z zabaw mogą nawet nauczyć nasze dziecko podstaw umiejętności przywódczych.

Nauka umiejętności interpersonalnych, rozpoczęta we wczesnym etapie rozwoju, pomoże maluchowi zrozumieć potrzebę kontaktów międzyludzkich oraz budowanych na ich podstawie relacji. Nauką dla naszego dziecka może być z pozoru nic nie znacząca kolejka do zjeżdżalni, gdzie każdy z maluchów stara się przypilnować swojej kolejki.

Koordynacja

Jedną z najważniejszych zalet, jaką pociąga za sobą aktywność fizyczna od najmłodszych lat, jest dobrze rozwinięta koordynacja wzrokowo – ruchowa. Może to się wydawać nieoczywiste, jednakże rozwijanie tych umiejętności za młodu niesie za sobą daleko idące skutki. Ćwiczenia, które wpływają na poprawę koordynacji naszego malucha, pomagają mu w większym stopniu zapanować nad swoim ciałem, poprawiając relację ręka – oko, wpływając korzystnie na fizyczność jego organizmu.

Pewność siebie

Aktywność sportowa, a co za tym idzie, dobra kondycja potrafią zwiększyć pewność siebie oraz poczucie własnej wartości u każdego z nas, nawet wśród najmłodszych. Rozwijanie umiejętności fizycznych oraz społecznych pomagają zwiększyć wiarę we własne możliwości młodego dziecka. Wzbudza to dodatkowo chęć podejmowania nowych wyzwań oraz uczenia się nieznanych sobie wcześniej umiejętności.

Nadmierne zapasy energii

Każdy z nas wie, że małe dzieci obdarzone są niemalże nieskończonymi zasobami energii. Najlepszym sposobem na to, by dziecko spożytkowało cały zapas energii są ćwiczenia fizyczne. Pozwoli mu to nie tylko zachować dobrą kondycję, ale również da możliwość lepszego skupienia się podczas zajęć, które tego skupienia od dziecka wymagają. Dodatkowo, zmęczone ćwiczeniami dziecko będzie bardziej chętne do wcześniejszego i bardziej efektywnego snu. To z kolei wpływa korzystnie zarówno na dziecko jak i na rodziców.
pixel