Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wspólne zabawy dla dzieci na placu zabaw

2020-03-19
Wspólne zabawy dla dzieci na placu zabawDziecko na placu zabaw, jak i poza nim, posiada spore pokłady bujnej wyobraźni i jest w stanie wymyślić na jej podstawie szereg ciekawych i zabawnych gier. Jednak, jak to dzieci, szybko tracą zainteresowanie lub będąc w towarzystwie innych dzieci nie zgadzają się między sobą odnośnie zasad dotyczących gry. Wówczas szukają inspiracji gdzie indziej. Często szukają jej u swoich rodziców, dlatego dobrze jest mieć kilka asów w swoim rękawie. Jak zatem zagwarantować swojemu dziecku świetną zabawę?

Poszukiwacze skarbów

Jest to zabawa, która wymaga nieco wysiłku i przygotowań od nas samych. Wyposażenie wielu placów zabaw, takie jak zjeżdżalnie, huśtawki czy domki stanowią świetną bazę do ukrycia w niej wielu różnych skarbów.

Czym mogą być owe skarby? Najlepiej jeśli byłyby to jakieś małe zabawki lub figurki. Wówczas jest najwięcej frajdy z poszukiwań. Odradzamy raczej, by skarbami były łakocie. Negatywnie wpływają one na organizm naszej pociechy i nie są one najlepszym rozwiązaniem jako część zabawy. Skarbami mogą być równie dobrze kompletnie przypadkowe rzeczy, które mamy aktualnie ze sobą. Ostatecznie najważniejsza w tym wszystkim jest zabawa.

Jak się bawić? Wszystko zależy od liczności naszej grupy poszukiwawczej. Jeśli jesteśmy w stanie podzielić całą paczkę na dwie grupy, wówczas wygrywa ta, która pierwsza odnajdzie wszystkie skarby. Jeśli jednak drużyna będzie tylko jedna, wtedy liczy się czas w jakim ostatni skarb zostanie odnaleziony. Jest to świetny sposób na rozwój motoryczny naszych dzieci jak i rozwijanie umiejętności współpracy i życia w grupie.

Gorąca lawa

Rozwiązanie na place zabaw, które dają dużo możliwości jeśli chodzi o poruszanie się nad ziemią. Mowa tutaj o zjeżdżalniach, domkach, pomostach czy drążkach. Zasady zabawy są dość proste, a chodzi w nich głównie o rozwój wyobraźni dziecka jak i umiejętność adaptacji do gwałtownie zmieniających się warunków. Dzieci, podczas gdy będą swobodnie poruszać się po placu zabaw, zostają zaskoczone komendą ‘lawa’. Wówczas mają one w jak najkrótszym czasie znaleźć się nad ziemią tak, by nie pochłonęła ich gorąca lawa.

Warianty tej gry są dwa. Pierwszym z nich jest scenariusz, w którym ostatnie dziecko, które nie zdołało uciec przed gorąca lawą musi do końca rozgrywki kibicować swoim kolegom z poziomu ławki. Drugim wariantem jest, gdy na placu gry zostają wszystkie dzieci, niezależnie od tego, które z nich zdołało uciec jako pierwsze, a które jako ostanie. Idealny pomysł na rozwój wyobraźni dziecka i naukę pracy w zespole. Przecież kto lubi uciekać przed lawą w pojedynkę?

Flaga

Jedyne czego potrzebujemy to tytułowa flaga, dwie drużyny i dwa wyznaczone obszary placu zabaw, które będą stanowiły bazę jednego i drugiego zespołu. Każda drużyna zaczyna w swojej bazie. Na środku placu znajduje się wspomniana już flaga. W całej grze chodzi o to, by ową flagę zanieść do swojej bazy. Jeśli jednak ktoś z jednej drużyny dotknie dziecko z drugiej drużyny zostanie ono zabrane do miejsca przy bazie drużyny przeciwnej. Będzie tam musiało zostać do momentu uwolnienia go, przez członka swojej drużyny poprzez dotknięcie go. Grę wygrywa drużyna, która jako pierwsza zabierze flagę do swojej bazy. Jest to idealna zabawa pozwalająca na naukę pracy w zespole, rozwój taktycznego myślenia oraz umiejętności motorycznych.
pixel