Plac zabaw jako sposób na walkę z nadwagą
2020-03-26
Problem otyłości w dzisiejszych czasach stał się kwestią, która dotyczy nie tylko dorosłej części naszego społeczeństwa. Z problemem otyłości boryka się coraz większa liczba młodych ludzi. Niestety, często również tych najmłodszych. Jak zatem walczyć z tym problemem? Jak uchronić nasze dzieci przed otyłością? I w końcu, jak place zabaw mogą uchronić nasze dzieci przed nadmierną nadwagą?
Ponadto, jeśli dziecko przyjaźni się z rówieśnikiem, które woli spędzać czas aktywnie i nie jest skory do podjadania tzw. śmieciowego jedzenia, samo uczy się takiego zachowania i wielce prawdopodobne, że nabyty w młodym wieku nawyk będzie stanowił solidną podstawę do świadomości żywieniowej w przyszłości.
Kiedy dziecko jest na placu zabaw i spędza dużo czasu na aktywności fizycznej, trudno jest znaleźć czas na przekąski. Oczywiście, dziecko również musi odpocząć, nawodnić się i coś przekąsić. Jednak czas ten z tytułu zabawy jest mocno ograniczony, a przekąski przygotowane przez rodziców często są zdrowsze niż te zajadane przed telewizorem.
Trzeba jednak pamiętać, że place zabaw, oprócz towarzyszących im korzyści około zdrowotnych, przede wszystkim oferują dzieciom możliwość zabawy. Place zabaw w dzisiejszych czasach konstruowane są w bardzo kreatywny sposób, pobudzając wyobraźnie i budując ducha rywalizacji wśród najmłodszych. Szeroki wachlarz akcesoriów i sprzętu gwarantują dzieciakom masę zabawy. Podczas takiej aktywności dziecko w stu procentach angażuje się w zabawę, najprawdopodobniej ni myśląc nawet o tym, że jednocześnie rozwija się fizycznie.
Rozwijanie umiejętności psychospołecznych
Bardzo istotnymi czynnikami dla rozwoju dziecka są umiejętność odnalezienia się w społeczności oraz umiejętność zawierania przyjaźni. Maluch, który w swoim otoczeniu ma rówieśników, z którymi może spędzać czas wolny nie będzie się czuł zagubiony i samotny w obcym dla siebie środowisku. Takie poczucie stanowi psychologiczną ochronę przed podjadaniem, co bezpośrednio wpływa na jakość jego odżywiania.Ponadto, jeśli dziecko przyjaźni się z rówieśnikiem, które woli spędzać czas aktywnie i nie jest skory do podjadania tzw. śmieciowego jedzenia, samo uczy się takiego zachowania i wielce prawdopodobne, że nabyty w młodym wieku nawyk będzie stanowił solidną podstawę do świadomości żywieniowej w przyszłości.
Jako alternatywa dla konsoli
Kiedy dziecko nie ma dostępu do placu zabaw, lub niechętnie na nie zagląda, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie ono spędzało więcej czasu przed telewizorem, telefonem bądź konsolą. Niesie to za sobą daleko idące konsekwencje. Po pierwsze, takie zachowanie kreuje w dziecku nawyk siedzącego trybu życia i poczucia, że aktywność fizyczna nie jest mu do niczego potrzebna. Po drugie, badania pokazują, że w parze z siedzącym trybem życia często idzie przejadanie się. Słone przekąski, cukierki, lub po prostu nieregularny tryb odżywiania się stanowią wówczas największe zagrożenie.Kiedy dziecko jest na placu zabaw i spędza dużo czasu na aktywności fizycznej, trudno jest znaleźć czas na przekąski. Oczywiście, dziecko również musi odpocząć, nawodnić się i coś przekąsić. Jednak czas ten z tytułu zabawy jest mocno ograniczony, a przekąski przygotowane przez rodziców często są zdrowsze niż te zajadane przed telewizorem.
Aktywność fizyczna to przede wszystkim zabawa
Place zabaw oferują naszym pociechom szeroki wachlarz możliwości aktywności fizycznej. Ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, tory przeszkód, drążki- wszystkie te elementy angażują różne grupy mięśni dziecka, pozwalając na trening praktycznie całego ciała.Trzeba jednak pamiętać, że place zabaw, oprócz towarzyszących im korzyści około zdrowotnych, przede wszystkim oferują dzieciom możliwość zabawy. Place zabaw w dzisiejszych czasach konstruowane są w bardzo kreatywny sposób, pobudzając wyobraźnie i budując ducha rywalizacji wśród najmłodszych. Szeroki wachlarz akcesoriów i sprzętu gwarantują dzieciakom masę zabawy. Podczas takiej aktywności dziecko w stu procentach angażuje się w zabawę, najprawdopodobniej ni myśląc nawet o tym, że jednocześnie rozwija się fizycznie.