Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wypadki na placu zabaw – 5 wskazówek jak ich uniknąć

2020-04-24
Wypadki na placu zabaw – 5 wskazówek jak ich uniknąć

Powierzchnia placu zabaw

Upadek jest najczęstszym winowajcą poważnych urazów bawiących się na placach zabaw dzieci. Ten fakt jest o tyle istotny, że o ile w znaczącym stopniu nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to czy nasze dziecko upadnie, jesteśmy w stanie zadbać o to na jakiej powierzchni wyląduje. Należy zatem zadbać o to, by nasza pociecha mogła bawić się na placu zabaw, które wyposażone jest w odpowiedni rodzaj nawierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest plac zabaw, którego nawierzchnię stanowi syntetyczny kauczuk, lub uzyskiwane z recyklingu płyty EPDM. Materiały te są odpowiednio szorstkie, by zapewnić dobrą stabilizację dla rozbawionych dzieci. Jednocześnie, jako tworzywo sztuczne są bardzo sprężyste zapewniając maluchom odpowiednią amortyzację.

Odpowiednia jakość sprzętu

Uszkodzony sprzęt, znajdujący się na źle utrzymywanych placach zabaw, jest drugą najczęstszą przyczyną urazów bawiących się na nim maluchów. Utrzymany w złej kondycji sprzęt może stanowić duże zagrożenie dla każdego dziecka. Dlatego tak istotne jest, by okresowo przeprowadzać odpowiedni przegląd całego placu zabaw i wszystkich atrakcji znajdujących się na nim. To jedyny sposób na to, by sprzęt na placu zabaw mógł służyć przez wiele lat i by jego jakość nie spadała wraz z upływem czasu. Pamiętajmy, by nigdy nie przejść obojętnie obok uszkodzonej huśtawki czy zjeżdżalni. Stanowią one zagrożenie dla każdego dziecka, które nieświadome niebezpieczeństwa zechce z nich skorzystać.

Temperatura

Choć może się to wydawać zaskakujące, oparzenia są jednym z urazów z jakim spotykają się dzieci na placach zabaw. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, nieosłonięte od słońca huśtawki czy zjeżdżalnie nagrzewają się w bardzo szybkim tempie. Nagrzewają się do temperatur, które stanowią bezpośrednie zagrożenie poparzeniem dla bawiących się dzieci. Dlatego warto w cieplejsze dni przed każdą wizytą, oprócz ogólnego stanu sprzętu placu zabaw, sprawdzić również jego temperaturę. Wówczas będziemy pewni, że nasza pociecha będzie czerpała mnóstwo radości ze swojej zabawy.

Siatki i liny

Coraz więcej placów zabaw w swojej ofercie ma liny wspinaczkowe lub siatki. Są to rewelacyjne urządzenia, które stanowią nie tylko świetną rozrywkę dla naszych pociech lecz są również fantastycznym ćwiczeniem kształtującym umiejętność zachowania równowagi i ogólnej sprawności. Jednak należy zachować szczególną ostrożność podczas tejże zabawy. Trzeba pamiętać, że głównym elementem tych atrakcji są liny. Liny, o które przy nieuważnej zabawie łatwo się zahaczyć. Łatwo w ten sposób o ryzyko uduszenia, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Maty antypoślizgowe

Niektóre z placów zabaw oferują młodym miłośnikom zabawy wodne atrakcje. Nie ma nic lepszego w upalne dni, jak zabawa na świeżym powietrzu z dodatkiem odświeżającej wody. Żeby pełnia szczęścia i bezpieczeństwa była jednak możliwa, ważne by wśród tych atrakcji znalazły się maty antypoślizgowe gwarantujące dzieciom udaną zabawę. Nieprzystosowane do tych atrakcji powierzchnie nie będą w stanie dać dziecku odpowiedniej stabilizacji, co może być bardzo negatywne w skutkach w postaci upadków i otarć.
pixel