Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sześć czynników decydujących o zdrowiu naszych dzieci

2020-06-04
Sześć czynników decydujących o zdrowiu naszych dzieciCoraz powszechniejszym problemem ostatnich lat niestety stała się walka z otyłością wśród najmłodszych. Przypadłość ta dotyka coraz młodszych z nas i z pewnością nie należy jej bagatelizować. Jednakże, odpowiednia waga dziecka to nie wszystko. Na stan zdrowia najmłodszych ma wpływ szereg czynników. O każdy z nich trzeba odpowiednio zadbać, tak aby na rozwój naszej pociechy nie wpłynęły żadne negatywne czynniki.

Świadome odżywianie

Wyrobienie w sobie zdrowych nawyków żywieniowych to nie lada wyzwanie dla każdego z nas. Dlatego tak istotnym jest, by zachęcać dzieci do świadomego odżywania się już od najmłodszych lat. Nie chodzi tu rzecz jasna o rygorystyczne diety dla maluchów. Mowa tutaj o tym, by rozwijać w dziecku świadomość, że przygotowane dla niego od zera posiłki, dostarczają mu pełnie składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.

Regularne ćwiczenia

Po dobrym i smacznym posiłku należałoby się trochę poruszać. Aktywność fizyczna jest niezbędna w życiu każdego z nas, również tych najmłodszych. Ćwiczenia pomagają rozwinąć dobrą kondycję, oraz pozwalają spalić nadmiar spożytych kalorii, utrzymując tym samym zdrową i odpowiednią wagę. Dodatkowo, odpowiednie ćwiczenia poprawiają również samopoczucie maluchów, a to z kolei przekłada się na ich nastrój i ogólne zadowolenie.

Odpoczynek też jest ważny

Nie samą aktywnością fizyczną człowiek żyje. Efektywny odpoczynek jest równie istotny co ćwiczenia czy zdrowy posiłek. Chwila odpoczynku pozwala się dziecku wyciszyć i uspokoić. Jest to szczególnie istotny element, na krótko przed drzemką czy snem właściwym. Oczywiście, każde dziecko będzie odpoczywać w inny sposób. Dla jednego będzie to chwila na swojej ulubionej huśtawce, dla drugiego leżakowanie na środku ogrodu. Niemniej jednak, jest to istotny element i należy o nim pamiętać.

Aktywność na świeżym powietrzu

Jeśli zachęcamy nasze dziecko do aktywności fizycznej, najlepszym rozwiązaniem będzie zabawa na zewnątrz, na przykład na placu zabaw. Ćwiczenia na świeżym powietrzu mają zbawienny wpływ na dzieci. Pomagają zmniejszyć poziom stresu i niepokoju wśród najmłodszych, a to bezpośrednio przekłada się na ich zadowolenie i szczęście.

Wsparcie ze strony najbliższych

Niezależnie od tego, czy nasze dziecko zjeżdża właśnie ze zjeżdżalni, czy odpoczywa w domu rodzinnym – zapewnianie dziecku wsparcia na każdym etapie ma bezpośredni wpływ na jego kondycję psychiczną. Dzieci nauczone są, aby polegać na starszym rodzeństwie i rodzicach. Kiedy czują, że na takie wsparcie mogą liczyć, łatwiej jest im skupić się na czynnościach dnia codziennego oraz na sztuce dorastania.

Relacje z rówieśnikami

Równie istotne, co wsparcie od najbliższych osób, jest rozwijanie relacji ze swoimi rówieśnikami. Wspólne aktywności na placu zabaw pozwalają na nawiązanie relacji z innymi dziećmi. W ten sposób dziecko uczy się kontaktu ze swoimi rówieśnikami i tego, jak należy obcować w większej grupie ludzi. Budowanie silnych przyjaźni przekłada się również na dobrą samoocenę dziecka i wysoki poziom szczęścia.
pixel