Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie normy prawne musi spełniać publiczny plac zabaw?

2023-05-12
Jakie normy prawne musi spełniać publiczny plac zabaw?

W parku, na osiedlu czy innym miejscu publicznym nie można tak po prostu zbudować placu zabaw. Musi on być zgodny z prawem budowlanym i spełniać określone normy, aby mógł być dopuszczony do użytku. Jeśli tak się nie stanie na właścicielu lub osobie zarządzającej ciąży odpowiedzialność karna, szczególnie jeśli bezpieczeństwo maluchów zostało wyraźnie naruszone. Co więc trzeba wiedzieć, aby stworzyć miejsce przyjazne dzieciom i zgodne z obowiązującym prawem? 

Warunki techniczne

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawa budowlanego „Odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m, przy zachowaniu wymogów § 19 ust. 1”. Oznacza to, że plac zabaw nie może znajdować się w dowolnym miejscu, a muszą zostać zachowane odpowiednie odległości od innych elementów infrastruktury. Konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów. Tutaj kluczowe są strefy bezpieczeństwa na placu zabaw, o których pisaliśmy w artykule "Co to są strefy bezpieczeństwa i jakie powinny być odległości pomiędzy atrakcjami na placu zabaw?". Jak wynika z normy PN-EN 1176, strefa bezpieczeństwa powinna być wyznaczona wokół każdego urządzenia. W zależności od jego rodzaju, strefa będzie miała inną wielkość. Kolejnym wymogiem jest lokalizacja placu zabaw 7 m od parkingu z 10 stanowiskami, 10 m od parkingu z 11-60 stanowiskami i 20 m od parkingu, na którym znajduje się więcej stanowisk.  

Projekt placu zabaw 

Aby mógł powstać plac zabaw, musi on przejść procedurę zgłoszenia. Warto więc zlecić projekt architektowi krajobrazu, który współpracuje z architektem budowlanym. Dzięki temu z powodu znajomości ustawy łatwiej jest zaprojektować plac zabaw, który będzie spełniał wszystkie prawne założenia. Z dobrych praktyk projektowych wynika przykładowo, że huśtawki powinny znajdować się z dala od furtki czy też innych sprzętów. Niezwykle ważny jest rodzaj nawierzchni. Norma z grudnia 2017 zaleca wykorzystanie w tym celu kruszywa frakcji od 0,25 do 8 mm. To istotna zmiana, ponieważ wcześniej najlepszą opcją był piasek 0,2–2 mm lub żwirek 2–8 mm. Zgodnie z normą można także zastosować korę odpowiedniej frakcji. Dużą popularnością cieszą się nawierzchnie syntetyczne. W ich przypadku trzeba zwrócić uwagę na ich jakość, ponieważ wraz z upływem czasu i ich użytkowaniem mogą tracić na skuteczności amortyzacji. Poza tym na każdym placu zabaw musi znaleźć się tablica z regulaminem jego użytkowania oraz numerami alarmowymi, a także znak „zakaz palenia”. 

pixel