Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zanim dzieci szturmem ruszą na plac zabaw. Jak odnowić plac zabaw po zimie?

2023-03-06
Zanim dzieci szturmem ruszą na plac zabaw. Jak odnowić plac zabaw po zimie?

Śnieg już stopniał, słońce zaczęło grzać mocniej, a temperatura wzrasta – tak, mamy długo, szczególnie przez dzieci, wyczekiwaną wiosnę. Już niedługo place zabaw się zapełnią, zarówno te publiczne, jak i prywatne. Zima mogła jednak nieco im zaszkodzić. Warto jest sprawdzić, czy niektóre elementy nie wymagają naprawy, wymiany lub po prostu odnowienia. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. 

Sprawdzenie i mycie elementów z tworzywa sztucznego 

Przeważająca większość placów zabaw jest wykonana z tworzywa sztucznego, a przynajmniej podstawowe ich elementy. Na pewno są to huśtawki, domki, zjeżdżalnie i bujaki. Topniejący śnieg mógł uwydatnić na nich zabrudzenia i ciemne przebarwienia pleśni. Ma to związek z długim zaleganiem na nich wody. Na pewno trzeba takie powierzchni dokładnie umyć, korzystając ze specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia zewnętrznych powierzchni z tworzywa sztucznego. Warte uwagi są te produkty, które dodatkowo konserwują i tym samym zabezpieczają plastik przed wnikaniem brudu. Niewykluczone, że w niektórych miejscach tworzywa sztuczne popękały, szczególnie jeśli to nie jest pierwsza zima placu zabaw. Dotyczy to między innymi ślizgów i siedzisk huśtawek. Bezwzględnie należy wymienić je na nowe. Ponadto tam, gdzie widać ubytki w farbie, można dodatkowo odmalować powierzchnie. 

Konserwacja elementów metalowych 

Metal bardzo nie lubi wody i na skutek długiego kontaktu z wilgocią po prostu rdzewieje. Takie powierzchnie nie prezentują się najlepiej, ale przede wszystkim rdza wpływa negatywnie na sprawność mechanizmów. Sprawdź więc wszystkie śruby i łączenia, kotwy i karabińczyki. Jeśli rdza jest niewielka, spróbuj się jej pozbyć i ją zeszlifować. Pamiętaj jednak, że już wieloletnia może spowodować poluzowanie się śrub, a także osłabienie łączeń. Wszelkiego rodzaju mocowania koniecznie trzeba naoliwić i nasmarować. Dobrze w tym celu sprawdzi się między innymi wazelina techniczna. Dzięki temu będą działały sprawniej.

Wymiana elementów sznurkowych 

Jeśli na placu zabaw są sznurki i liny, na przykład do wspinaczki i akrobacji czy też bocianie gniazdo, to trzeba sprawdzić, czy nie ma na nich widocznych przetarć lub już nawet naderwanych elementów. Takie zabawki z pewnością nie nadają się do bezpiecznej zabawy dla dzieci. W takim przypadku trzeba je wymienić, sprawdzając jednak, jaki rodzaj sznurka czy liny został w tym konkretnym przypadku zastosowany. Liny różnią się grubością, elastycznością i splotem. Jeśli masz wątpliwości, która będzie najlepsza, skontaktuj się z naszym sklepem w celu fachowej porady. 

Renowacja drewna 

Drewno też nie jest rzadkością na placach zabaw, niektóre prawie w całości są wykonane z tego naturalnego materiału. Jak wiadomo, nie lubi ono wilgoci i wody, wymaga wcześniejszej impregnacji, aby dobrze zniosło trudne, zimowe warunki. Nierówności i wystające drzazgi można zeszlifować przy użyciu papieru ściernego. Następnie impregnujemy powierzchnie właściwym preparatem do drewna. Co ważne, powinien on cechować się właściwościami chroniącymi drewno przed grzybami, pleśnią, wilgocią i promieniami UV. Do wyboru są nawet impregnaty koloryzujące, które nadają drewnu odpowiedni kolor bez konieczności zastosowania dodatkowo farby. Przygotuj się jednak na ewentualną konieczność wymiany drewnianych elementów. Już kolejna zima dla placu zabaw może okazać się destrukcyjna w skutkach. Wszystko jednak zależy od tego, jak był on zabezpieczany w poprzednich latach. Dzieci już nie mogą się doczekać wariacji na placu zabaw. Dla Ciebie najważniejsze jest jednak to, aby była to zabawa bezpieczna. Przetrzyj więc szlaki, sprawdź dokładnie wszystkie elementy i konstrukcje, w razie konieczności je napraw lub wymień na nowe.

pixel