Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawa w piaskownicy to prawdziwy raj na ziemi!

2021-06-23
Zabawa w piaskownicy to prawdziwy raj na ziemi!

Dlaczego dzieci kochają bawić się w piasku?

Lato to okres, który bezsprzecznie kojarzy się z piaskiem i ciepłem. Spędzamy ogromną część czasu na świeżym powietrzu. Nasze dzieci chętniej wychodzą na zewnątrz, aby pobawić się w terenie. Właśnie wtedy bardzo często korzystają z uroków zabawy w piaskownicy.

Dlaczego piasek jest tak lubiany przez najmłodszych? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy znać sami. W końcu podczas pobytu na plaży delektujemy się przyjemnymi spacerami po piasku lub sami bierzemy udział w zabawie. Nawet dorośli ludzie czerpią radość z zabawy na piasku. Nie powinien nas więc dziwić fakt, że najmłodsi również to kochają.

Zabawa w piaskownicy to kopalnia nieograniczonych możliwości. Jeśli dołożymy do tego niebotyczną wyobraźnię najmłodszych, mamy przepis na niekończącą się zabawę.

Pozytywny wpływ zabawy z wykorzystaniem piasku

Zabawa w piaskownicy daje wiele korzyści. Pomimo tego, że dzieci cieszą się piaskiem wyłącznie w celach rozrywkowych, ma on pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój naszych maluchów. Poza tym, piasek ma nawet działania terapeutyczne.

Rozwój wyobraźni i kreatywnego myślenia

To jedna z bardziej podstawowych korzyści, wynikająca z zabawy w piaskownicy. Kto nie widział pięknych zamków i oryginalnych budowli, które powstały dzięki wyobraźni dzieci? Spotykamy się z tym za każdym razem, kiedy pozwolimy maluchowi spędzić więcej czasu w piaskownicy. Co ciekawe, budowanie popularnych zamków z piasku jest świetną formą rozwoju intelektualnego naszego dziecka. Wpływa pozytywnie na umiejętność abstrakcyjnego myślenia, a także kształtuje inteligencję.

Relaks i odprężenie

Zabawa w piasku jest po prostu przyjemna i odprężająca. Milutkie ziarenka działają niczym masaż, który regeneruje ciało i odżywia umysł. Dzieci niekoniecznie lubią wizyty u fizjoterapeuty lub rehabilitanta, więc zabawa z wykorzystaniem piaskownicy może im pomóc w prawidłowym rozwoju fizycznym.

Piasek działa również stymulująco i kojąco na układ nerwowy oraz krążenia. Zabawa w piaskownicy to doskonałe ćwiczenie doskonalące sprawność manualną i koordynację wzrokowo-ruchową.

Piaskownica może pomóc w nauce pisania!

To nie jest żaden click-baitowy nagłówek. Naukowcy są zgodni co do tego, że zabawa w piasku pozytywnie wpływa na sprawność ruchową dłoni. Pomaga w nauce koordynacji i wypracowaniu płynności w ruchach. W wyniku tego dziecko może łatwiej nauczyć się pisać.

Terapeutyczne zastosowanie zabawy w piaskownicy

Zabawa z piaskiem wykorzystywana jest podczas stymulacji sensorycznej, ponieważ jest źródłem wielu bodźców dotykowych. Stosuje się ją również podczas arteterapii, ze względu na to, że piasek jest dobrym materiałem do ekspresji.

Metodyka terapii zabawy w piaskownicy (sandplay) jest znana od ponad 100 lat. Już w 1912 roku słynny psychiatra Carl Gustaw Jung stosował ją w psychoterapii dzieci. Przez lata była kontynuowana, udoskonalana i modyfikowana. Obecnie dzieci z trudnościami edukacyjnymi w Australii poddawane są terapii z wykorzystaniem zabawy w piaskownicy.

Codzienna zabawa w piaskownicy - wiele korzyści

Jak dobrze widzimy, zabawa z wykorzystaniem piasku może przynieść niewyobrażalny ogrom pozytywów. Z pozoru prosta i niewinna zabawa, a jednak rozwija dzieci intelektualnie, motorycznie i poznawczo. Jest świetnym sposobem na naukę i rozwój najmłodszych na placu zabaw.

pixel