Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawa na placu zabaw jako idealny przykład "outdoor education"

2022-02-25
Zabawa na placu zabaw jako idealny przykład "outdoor education"

W naszym kraju coraz częściej można spotkać się z definicją "outdoor education", czyli po prostu edukację zewnętrzną. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona na spędzaniu jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Główną ideą tego projektu jest możliwość budowania własnych opinii przez dzieci na bazie poczynionych obserwacji w trakcie zabawy. Dzięki temu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Co warto wiedzieć o projekcie i dlaczego zabawa na placu zabaw nadaje się do tego doskonale?

Outdoor education – co to jest i dlaczego łączy się z zabawą na placu zabaw?

Rozwój technologii i powszechny dostęp do telefonów komórkowych, komputerów i innych urządzeń sprawił, że dzieci coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Niestety może to nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Z tego powodu zainicjowano ideę outdoor education, która ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej wśród najmłodszych i pozwala edukować ich poprzez zabawę i ruch na świeżym powietrzu.

Outdoor education jest połączeniem trzech podstawowych obszarów:

  • aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, którą można osiągnąć poprzez zabawę,
  • edukacji przyrodniczej i poznawczej, która pozwala dziecku poznać zasady rządzące światem,
  • rozwoju osobistego i społecznego, który ułatwi najmłodszym funkcjonowanie w nowoczesnym świecie.

W efekcie dzieci mogą samodzielnie poznawać, obserwować i dotykać obiekty swoich "badań". Najmłodsi w ten sposób na własną rękę poznają zasady, jakimi rządzi się przyroda. Poczują swoje ograniczenia i możliwości, na przykład podczas wspinaczki lub akrobacji na drążkach. Dzięki temu formułują własne spostrzeżenia, zwiększając w ten sposób efektywność procesu nauki i rozwoju. 

Już w V wieku p.n.e. Konfucjusz zapoczątkował dzisiejszą ideę outdoor education. W trzech prostych zdaniach streścił korzyści płynące z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i edukację w ten sposób: "Powiedz, a zapomnę; pokaż, a zapamiętam; pozwól przeżyć, a zrozumiem".

Nauka oparta na doświadczeniu jest najlepszą metodą poszerzania wiedzy. Im więcej dzieci poczują i zobaczą na własne oczy, tym szybciej zrozumieją co jest ważne w życiu.

Dlaczego place zabaw są dobrym przykładem outdoor education?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że łączą przyjemne z pożytecznym. Dzięki wizycie na placu zabaw dziecko może poznać nowych kolegów i koleżanki. Uczy się jak działa fizyka, przyroda i wiele innych dziedzin. Zdobywa bezcenne doświadczenia, które kształtują jego osobowość i charakter. Wszystko w trakcie korzystania z akcesoriów na plac zabaw takich jak zjeżdżalnie czy huśtawki.

Zalety rozwoju na świeżym powietrzu

Place zabaw to doskonały przykład miejsc do outdoor education, które są źródłem wielu pozytywów. Dają możliwość samodzielnej obserwacji przyrody, otoczenia i rówieśników. W ten sposób dzieci mogą zdobywać nową wiedzę w trakcie zabawy, przez co mają zapewnione atrakcyjne warunki i pozytywną atmosferę.

Outdoor education nadaje procesowi nauki nieformalny charakter, dzięki czemu dzieci podchodzą do niej bardziej swobodnie i chętnie. Mogą one samodzielnie pozyskiwać większość wiedzy, przez co zdobywanie jej jest bardziej efektywne. Do tego współpracuje z rówieśnikami i bawi się z nimi, więc uczy się pracy w grupach, która ułatwia procesy poznawcze.

pixel