Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny dziecka

2021-08-28
Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny dziecka

Na prawidłowy rozwój dziecka składa się wiele czynników i aspektów, które różnią się od siebie. Niezwykle istotny jest rozwój intelektualny, poznawczy, motoryczny, ale i społeczny. Wbrew pozorom place zabaw mogą być miejscem, w którym Twoje dziecko będzie prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie oraz w mniejszych grupach. W jaki sposób zabawa na placu zabaw może wpływać na prawidłowy rozwój społeczny dziecka i jak zadbać o najmłodszego? Śpieszymy z odpowiedziami!

Dlaczego plac zabaw jest tak ważny w kontekście prawidłowego rozwoju dziecka?

Wielu ludzi mylnie interpretuje zabawę na placu zabaw z bezproduktywnie i bezsensownie spędzonym czasem. Dla wielu osób beztroska zabawa może mieć miejsce tylko po spełnieniu przez dziecko określonych warunków, zadań i obowiązków. Często wyjście na plac zabaw jest równoznaczne z nagrodą za wykonanie jakichś czynności. Zdarza się, że dziecko bawi się na placu zabaw z rówieśnikami raz w tygodniu lub maksymalnie kilka razy w miesiącu. To olbrzymi błąd, którego nie można popełniać!

Wizyta na placu zabaw to nie tylko beztroska zabawa, granie w różnego rodzaju gry i czerpanie przyjemności z każdej chwili. To również momenty, w których dziecko rozwija się niezwykle intensywnie. Podczas korzystania z placów zabaw najmłodsi przede wszystkim poznają zasady rządzące światem. Piasek jest miękki, woda jest mokra, a razem tworzą lepkie błoto. Drewno i metal są twarde, a najlepiej ślizga się na plastikowych, metalowych lub mokrych zjeżdżalniach. Dzieci poznają również zasady fizyki – przykładowo na huśtawce równoważnej.

Rozwój motoryczny również jest intensywnie kształtowany właśnie podczas zabawy na placu zabaw, W końcu dziecko musi biegać, skakać, wspinać się i wykonywać wiele innych czynności. Wzmacnia w ten sposób mięśnie, poprawia kondycję, poprawia jakość kości oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia otyłości i innych chorób. Ruch to także wydzielenie do krwiobiegu endorfin, przez co Twój maluch będzie po prostu bardziej szczęśliwy.

W jaki sposób dziecko rozwija się społecznie na placu zabaw?

Na placach zabaw znajduje się wiele dzieci. Właśnie dlatego to świetny pomysł na spędzenie pożytecznego czasu, ponieważ maluch uczy się funkcjonować w grupie. Zawiera pierwsze przyjaźnie i zdobywa cenne doświadczenia.

Następnie przyjaciół może zaprosić na swój własny plac zabaw, który każdy może wybudować przed swoim domem. Niezależnie od ilości miejsca w ogródku, możesz stworzyć tam prywatną przestrzeń do zabawy dla swoich dzieci! Dzięki sklepowi internetowemu OTITU zadanie to jest, notabene, dziecinnie proste. Wystarczy zamówić odpowiednie części, podążać za instrukcjami, ustawić w ogrodzie i patrzeć jak Twoje pociechy bawią się z przyjaciółmi, których połączyła zabawa.

pixel