Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszechstronny plac zabaw, na którym każdy znajdzie coś dla siebie

2023-04-04
Wszechstronny plac zabaw, na którym każdy znajdzie coś dla siebie

Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego… A jak to jest z placami zabaw, na których bawią się zarówno 2-latki, jak i 8-latki, ekstrawertycy przepełnieni energią i introwertycy, którym nie w głowie szaleństwo na zjeżdżalniach z innymi dziećmi? No właśnie, dobry plac zabaw jest wyposażony w różnorodne sprzęty, pozwalające na energiczną i spokojną zabawę. Przyjrzyjmy się temu bliżej. 

Dzieci lubią różnorodność 

Wiadomo nie od dziś, że dzieci szybko się nudzą. Trudno jest je zainteresować jedną rzeczą na dłużej. Oczywiście, im są większe, tym koncentracja również jest na wyższym poziomie. Dzieci lubią jednak, kiedy dużo się dzieje, są też wyjątki od tej reguły, ale skoncentrujmy się na większości. Plac zabaw z jedną huśtawką, zjeżdżalnią i piaskownicą jest fajny na chwilę i zapewne na raz. To dobry pomysł na przydomową strefę dla dzieci, ale już nie na plac zabaw w parku czy na osiedlu. Ponadto trzeba zastanowić się nad potrzebami młodych ludzi, którzy mają nie tylko niespożyte pokłady energii, ale lubią wcielać się w role, a czasem nawet na chwilę zatrzymać i pogłówkować. Wszechstronny plac zabaw pozwala na realizację wszystkich tych potrzeb. Dzieci chętnie na niego wracają, ponieważ są sprzęty, których jeszcze nie próbowały, ale też zawsze mają możliwość wyboru. 

„To (nie) miejsce dla Ciebie”

Plac zabaw z założenia jest dla dzieci i nie powinno być w tej kwestii żadnej hierarchii. Oczywiście są place zabaw dedykowane tylko dla starszaków lub bardziej przystosowane do potrzeb maluchów. Nie można jednak mówić o nich w kontekście wszechstronności. Przechodząc obok takiego placu zabaw, dzieci nierzadko słyszą: „To nie miejsce dla Ciebie”, „Jesteś za mały na ten plac zabaw”, „Nie poradzisz sobie z wejściem na drabinki” czy też „Tutaj będziesz się nudził”. W tych komunikatach rodzicom chodzi zarówno o wiek – dziecko jest za małe lub już za duże, ale i ich temperament – nie wszystkie dzieci lubią zabawy ruchowe. Czy taki młody człowiek może poczuć się wykluczony? Tak, ma do tego prawo. Inne dzieci się bawią, on jest właśnie uświadamiany, że nie może. Plac zabaw powinien być bezpieczny, ogólnodostępny i przyjazny dzieciom. Jeśli tylko jest taka możliwość, powinny się na nim pojawić strefy dla maluchów i starszaków oraz ze sprzętami o różnym przeznaczeniu. 

Od zabaw ruchowych, przez sensoryczne, po konstrukcyjne 

Coraz więcej jest placów zabaw, które realizują koncepcję miejsca ogólnorozwojowego dla dzieci. Pojawiają się na nich sprzęty, które wcześniej w żaden sposób nie były kojarzone właśnie z placem zabaw. Co zatem powinno znaleźć się na wszechstronnym placu zabaw?

Zabawy ruchowe

Wykorzystują podstawowe wyposażenie każdego placu zabaw, a więc zjeżdżalnie, huśtawki i drabinki.

Zabawy sensoryczne

Do tego typu zabaw przydadzą się wszystkie sprzęty oddziałujące na różne zmysły dziecka, na przykład panele i tablice sensoryczne.

Zabawy tematyczne

Są ukierunkowane na naśladowanie i odgrywanie ról. Świetnie do tego sprawdzają się wszelkiego rodzaju domki z akcesoriami, jak kierownica, luneta czy ster.

Zabawy konstrukcyjne

Pozwalające dziecku rozwijać wyobraźnie i twórcze myślenie. Na placu zabaw mogą być to duże klocki do budowania i wszelkiego rodzaju elementy, które można dowolnie przesuwać

Zabawy manipulacyjne i funkcjonalne

Dzieci poznają dzięki nim zasady działania konkretnych przedmiotów, mechanizmów i zjawisk. Są to więc na przykład kuchnie błotne, elementy zawieszone na linach i koła zębate Wszechstronny plac zabaw stwarza nieograniczone możliwości zabawy. Przede wszystkim jednak jest miejscem dla każdego dziecka niezależnie od wieku, temperamentu i charakteru. Tutaj każdy ma szansę się rozwijać, bawić i integrować z innymi.

pixel