Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wpływ zabawy na rozwój dziecka

2019-12-27
Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Wielu rodziców może wychodzić z założenia, że wizyty na placu zabaw mają na celu jedynie zapewnienie dziecku rozrywki. Oczywiście jest w tym trochę prawdy, ale wbrew pozorom nie sama zabawa ma tutaj największe znaczenie. Dużo istotniejsze są bowiem korzyści, które z niej wynikają! Dlaczego więc warto chodzić ze swoją pociechą na plac zabaw?

Taka forma zabawy rozwija koordynację ruchową

Kiedy tylko dziecko nauczy się chodzić, jego organizm stopniowo zacznie rozwijać także inne umiejętności motoryczne. Wówczas częste wizyty na placu zabaw będą stanowić nieocenione wsparcie. Dlaczego? Ponieważ w tym okresie niemal każda forma aktywności sprzyja poprawie koordynacji ruchowej. Przykładowo, zwykłe wspinanie się po drabince pozwoli dziecku szybko opanować wykonywanie naprzemiennych ruchów rękami i nogami. Co więcej, taką drabinkę można bez trudu zamontować w ogrodzie! Tutaj świetnie sprawdzą się nasze drabinki pięciostopniowe lub sześciostopniowe. Natomiast w przypadku starszych dzieci dobrym wyborem będzie nieco bardziej wymagająca siatka do wspinaczki.

O czym jeszcze należy wiedzieć? Wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych zapewnia szybszy rozwój mięśni, a także wzmacnia cały układ kostno-stawowy. Z tego względu naprawdę warto zabierać swoje dziecko na plac zabaw.

Plac zabaw zachęca dzieci do przebywania na świeżym powietrzu

Prawdziwą plagą dzisiejszych czasów staje się przywiązanie dzieci do urządzeń mobilnych. To z kolei sprawia, że nawet kilkuletnie maluchy zaczynają spędzać coraz więcej czasu w domu. Na szczęście plac zabaw może być znakomitą alternatywą dla kolejnego popołudnia spędzonego ze smartfonem w dłoni. Co istotne, liczne badania naukowe dowiodły, że częste przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia układ odpornościowy. Taka zależność występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Dlatego też plac zabaw łączący świeże powietrze z aktywnością fizyczną to zdrowotny strzał w dziesiątkę!

Wspólna zabawa zapewnia dziecku radość i poczucie bezpieczeństwa

Budowanie odpowiedniej relacji z dzieckiem to absolutnie fundamentalna część całego procesu wychowania. W tym aspekcie kluczowe znaczenie ma zwłaszcza wspólne spędzanie wolnego czasu. Oczywiście istnieje mnóstwo różnych sposobów na zorganizowanie rodzinnej zabawy. Jednakże wspólna rozrywka na placu zabaw wydaje się najbardziej trafionym rozwiązaniem. Dzięki niej można zapewnić dziecku mnóstwo frajdy oraz poczucie bezpieczeństwa w trakcie zabawy.

Jeżeli jednak regularne odwiedzanie lokalnych placów zabaw jest niemożliwe, warto zastanowić się nad stworzeniem własnego placu. Czasami nawet zwykła huśtawka lub mała zjeżdżalnia wystarczy do tego, aby miło spędzić czas ze swoją pociechą. Oczywiście przy zakupie takich akcesoriów trzeba koniecznie sprawdzić, czy spełniają one wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa. W asortymencie OTITU znajdują się wyłącznie certyfikowane produkty ze stosownymi atestami. Zakup takiego sprzętu pozwala uzyskać gwarancję bezpiecznej i spokojnej zabawy.

pixel