Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W restauracji dzieci się nie nudzą. Plac zabaw w letnim ogródku

2023-03-20
W restauracji dzieci się nie nudzą. Plac zabaw w letnim ogródku

Wyprawa z dzieckiem do restauracji nie wszystkim rodzicom kojarzy się z przyjemnymi doświadczeniami. Dla Ciebie jest to czas relaksu i odpoczynku od gotowania, możesz porozmawiać z przyjaciółmi i spędzić w lokalu nawet kilka godzin. A jaka jest to atrakcja dla małego człowieka, który ma niewykorzystane pokłady energii i już sam czas oczekiwania na posiłek jest dla niego ogromnym wyzwaniem? Właśnie dlatego restauratorzy coraz częściej stawiają na place zabaw, aby umilić czas zarówno dzieciom, jak i rodzicom. 

Restauracja przyjazna dzieciom 

Dzisiaj znacznie częściej rodzice wychodzą z dziećmi do restauracji. Wynika to ze zmiany nawyków na przestrzeni lat, jak również ograniczeń – zamieszkanie w innym mieście niż pozostała rodzina uniemożliwia im samodzielne wyjście na kolacje, zwyczajnie brakuje im dodatkowej opieki nad dzieckiem. Z tego powodu bardzo często szukają lokali przystosowanych do wizyt z dziećmi pod wieloma względami. Ważne jest dla nich menu dziecięce, ale też przestrzeń do zabawy dla maluchów zarówno w środku, jak i na zewnątrz, co szczególnie jest doceniane w okresie wiosny i lata, kiedy chętniej zasiadamy w ogródkach. Obecność placu zabaw przy ogródku w restauracji sprawia, że dzieci nie nudzą się w trakcie pobytu w lokalu. Czas oczekiwania na posiłek mogą spożytkować na zabawie, a po zjedzeniu obiadu czy kolacji kontynuować ją jeszcze przez długi czas. To też miejsce, gdzie maluchy się integrują i nawiązują nowe znajomości. Warto też spojrzeć na plac zabaw przy restauracji w kontekście bezpieczeństwa. Dzieci mają wyznaczoną przestrzeń do zabawy.  

Nawet mini plac zabaw docenią dzieci i rodzice 

Wydzielenie takiej przestrzeni dla dzieci może być w niektórych przypadkach wyzwaniem ze względu na ograniczony metraż. W takim przypadku wystarczy niewielki kącik do zabawy na przykład z domkiem i stolikiem do rysowania czy tworzenia innych prac plastycznych. Jeśli jest miejsce, można zainstalować bujak dla najmłodszych, a ścianę zewnętrzną budynku wykorzystać do stworzenia wspinaczki lub montażu drabinki. Ważne jest, aby zadbać o bezpieczne podłoże dla dzieci. Jeśli nie ma możliwości aranżacji placu zabaw na trawie, to przydadzą się piankowe puzzle lub płyty poliuretanowe.

Duża przestrzeń – nieograniczone możliwości 

W lepszej sytuacji są właściciele restauracji, którzy mają dużo wolnej przestrzeni i częściowo mogą ją przeznaczyć na plac zabaw dla dzieci. Na pewno nie zabraknie miejsca na piaskownicę, huśtawki, zjeżdżalnie i drabinki. Trzeba jednak pamiętać, że do restauracji przychodzą dzieci w bardzo różnym wieku, zarówno 6-latki, jak i 2-latki. Obok zwykłej huśtawki płaskiej powinna zawisnąć huśtawka kubełkowa dla najmłodszych. Jeśli decydujemy się na zjeżdżalnie, to niech będą dwie – jedna mniejsza, druga większa. Nie koncentrujemy się tylko na jednej grupie wiekowej, a staramy się maksymalnie przystosować przestrzeń do potrzeb każdego malucha. Plac zabaw przy restauracji w wielu przypadkach pomaga rodzicom w podjęciu decyzji, gdzie udać się z dzieckiem na niedzielny obiad czy sobotnią kolację. Mają wtedy pewność, że dla ich pociechy również będzie to przyjemnie spędzony czas. 

pixel