Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jakim wieku dziecko może rozpocząć zabawę na placu zabaw?

2021-06-16
W jakim wieku dziecko może rozpocząć zabawę na placu zabaw?

Czy zabawa na placu zabaw jest bezpieczna dla małych dzieci?

Wszystko tak naprawdę zależy od nas, rodziców i opiekunów. Jeśli nie będziemy pilnować naszych maluchów, może dojść do sytuacji, w której skrzywdzą się przez nasze niedopatrzenie. Bezpieczeństwo dzieci jest zależne w głównej mierze od nas samych. Szczególnie jeśli mówimy o najmłodszych pociechach.

Nie ma jednak podstaw ku temu, aby unikać placów zabaw. Jeśli pragniemy zapewnić naszemu maluszkowi trochę rozrywki i zabawy, plac zabaw jest najlepszym miejscem. W wyniku wizyty na nim dziecko może nauczyć się funkcjonowania w grupie i społeczności. Nawiąże pierwsze kontakty i przyjaźnie. Co więcej, maluch może stać się bardziej samodzielny.

Ważne jest jednak, aby ciągle czuwać nad dzieckiem. W początkowych fazach rozwoju, maluch nie rozumie pewnych zasad i funkcjonowania środowiska. To dlatego powinniśmy doglądać, czy bawi się w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Jeśli zapewnimy mu opiekę i czujne oko, plac zabaw będzie dla niego w pełni przystosowany.

Plac zabaw dla dzieci raczkujących - czy ma to sens?

Mogłoby się wydawać, że dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, nie powinny odwiedzać placów zabaw. Nic bardziej mylnego. Wiadomo, że raczkujące maluszki nie wykorzystają zjeżdżalni, huśtawek czy lin do wspinaczki. Jednak bez problemu mogą bawić się w okolicy tych atrakcji.

Place zabaw często są zlokalizowane w okolicy piaskownic. Powszechne są także takie przestrzenie do zabawy, w których podłożem jest właśnie piasek. To umożliwia naszemu maluszkowi bezpieczną zabawę. W końcu wszystkie dzieci kochają czas spędzony w piasku. Rozwija to ich kreatywność i abstrakcyjne myślenie. Przy okazji są po prostu szczęśliwe, ponieważ mogą pobawić się w nowym środowisku.

Od jakiego wieku dzieci mogą w pełni korzystać z placów zabaw?

Czym tak naprawdę jest owa możliwość pełnego korzystania z placów zabaw? To po prostu używanie przez nasze dzieci wszystkich atrakcji dostępnych w takim miejscu. Jeśli dziecko bawi się na zjeżdżalniach, huśtawkach lub domkach i jest w stanie wspinać się na linach lub ściankach, możemy mówić o stuprocentowym wykorzystaniu placu zabaw.

Maluch może bawić się w ten sposób już od momentu, w którym nauczy się pewnie chodzić. Należy sprawować nad nim opiekę, ponieważ wchodzenie po schodach i przechodzenie przez różnego rodzaju przeszkody może być dla niego problematyczne. Mimo tego warto pozwolić mu na naukę poprzez zabawę. Place zabaw umożliwiają to w pełni.

pixel