Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób plac zabaw może uczyć fizyki?

2019-10-17
W jaki sposób plac zabaw może uczyć fizyki?Plac zabaw w dużej mierze kojarzy się nam głównie z beztroskimi harcami, które dzieci wyprawiają pod czujnym okiem rodziców. Nikt nie myśli o nim jako o miejscu do nauki, choć niewątpliwie sprawia takie wrażenie: ostatecznie to tam młodzi twórcy lepią babki z piasku i uczą się, jak działają siły przyrody. To właśnie to drugie stanowi o ich niesamowitej wartości – plac zabaw bowiem uczy podstawowych praw fizyki, co w młodym wieku jest wielką wartością dodaną.

Nie chodzi tylko o grawitację, będącą niejako powodem upadku z huśtawki. Plac zabaw ma nam do zaproponowania również o wiele przyjemniejsze sposoby na odkrycie prawideł, jakimi rządzi się fizyka naszego świata.

Dla przykładu, na placu zabaw może pojawić się zjeżdżalnia. Takową ma na przykład do zaoferowania w swoim wachlarzu OTITU.pl – możemy wybrać zarówno taką zjeżdżalnię, która posiada już podest bądź taką, którą oprzemy o coś własnego wykonania, aczkolwiek najlepiej wtedy po prostu kupić drabinkę. Mamy zjeżdżalnie okrągłe oraz proste, w zależności od tego, jaką zabawę preferują nasi najmłodsi. Ale czego uczy owe narzędzie? Siły tarcia, rzecz jasna.

Z kolei huśtawka – tutaj można zainwestować zarówno w model podwójny, jak i pojedynczy, kupić również taką opartą na oponie lub bocianie gniazdo dla więcej niż jednej osoby – będzie formą maszyny prostej, która nie będzie zmieniać wartości wykonywanej pracy, lecz ją ułatwiać, to forma ruchu drgającego. Na stronie naszego sklepu znajdziemy całe mnóstwo doskonałych jakościowo produktów, które urozmaicą zabawę naszym milusińskim.

Nauka poprzez zabawę

Nietrudno sobie wyobrazić, że jeżeli zaczniemy dziecku w nudny sposób tłumaczyć, jak w zasadzie wyglądają prawa fizyki, to raczej nie będzie ono zainteresowane naszą przemową. Nic dziwnego, wszakże udowodniono wręcz, że suche formułki są najgorszym, co można zaproponować młodemu człowiekowi. Nikt nie lubi szkolnej fizyki, jeżeli nie obserwuje doświadczeń, a jedynie robi wyliczenia.

Zainteresowanie dziecka fizyką od najmłodszych lat może nam właśnie zaoferować plac zabaw. Niech kolejnym przykładem będzie bujak na sprężynie w kształcie motocykla – nasz młody człowiek uczy się wtedy energii sprężystości, co sprowadza się do odkształcania sprężyny i jej powrót do stanu początkowego. Nasza oferta będzie miała do zaoferowania sporo takich przyrządów.

Jeżeli więc chcemy wychować dziecko na świadome energii oraz sił, które je otaczają, nie bójmy się rozmawiać z nim o tym, jakie prawa rządzą tym, czym się ono bawi. Z pewnością będzie nam bardzo wdzięczne za to, że w taki sposób chcemy je uczyć – i na pewno w ten sposób poprawi swoje oceny w szkole.

Polecane

pixel