Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podstawy dobrej zabawy naszego malucha

2020-02-20
Podstawy dobrej zabawy naszego maluchaPlac zabaw jest idealnym miejscem dla dziecka, które chce poznawać rówieśników i wspólnie z nimi spędzać czas na cudownej zabawie. Jednak każde odwiedzające to miejsce dziecko jest inne. Spotkamy tam dzieciaki z pierwszych klas szkół podstawowych. Spotkamy również te, które ten etap edukacji mają jeszcze kilka lat przed sobą. Przychodzą tam dziewczęta, chłopcy, miłośnicy szybkich zjazdów na zjeżdżalni oraz entuzjaści piaskowych eksploracji. Jak więc pokierować nasze dziecko tak, by czerpało z zabawy na placu zabaw pełnie radości?

Dla miłośników piaskownic

Piaskownica jest zdecydowanie jednym z najczęściej obleganych obiektów na placu zabaw. Zawsze znajduje się w niej gromadka dzieci budujących zamki lub babeczki. Jednak jakich zasad należałoby przestrzegać w piaskownicy tak, by wszyscy użytkownicy czerpali z niej jak najwięcej radości?

Po pierwsze - rzucanie piaskiem. Należy uświadomić naszym pociechom, że takie zachowanie jest nie na miejscu z dwóch powodów. Po pierwsze, po takiej "zabawie" piasek dostaje się pod ubranie, co przy nieco wyższej temperaturze na zewnątrz jest niemalże gwarantem otarć i zadrapań w okolicach ramion, łokci, pachwin czy kolan. Po drugie piasek potrafi być bardzo niebezpieczny jeśli dostanie się do oka. Dziecko musi wiedzieć, że te przykre okoliczności dotyczą niemalże zawsze strony rzucającej jak i tej obrzuconej. Dlatego taka zabawa nie opłaca się nikomu.

Po drugie - dobrze jest się dzielić. Do piaskownicy dzieci zabierają ze sobą łopatki, grabki, wiaderka etc. Inne dzieci w piaskownicy mogą być pod wrażeniem narzędzi jakie wniósł do niej nasz maluch. Dziecko powinno mieć świadomość, że wspólna zabawa może okazać się bardziej efektywna i efektowna i może przynosić znacznie więcej frajdy niż zabawa w pojedynkę. Ponadto, może być tak, że to nasze dziecko będzie kiedyś zachwycone narzędziami jakie wniósł na plac zabaw inny maluch. Dobrze jest mieć świadomość, że dzielenie się i wspólna zabawa niemalże zawsze przynoszą więcej korzyści.

Dla tych mniej cierpliwych

Place zabaw często posiadają tylko jedną zjeżdżalnie lub ograniczoną liczbę huśtawek. Taka sytuacja często wywołuje w dziecku brak cierpliwości i chęć wyprzedzenia innych dzieci w kolejce do ulubionej atrakcji. Pojawiają się przepychanki i kłótnie. Jak temu zaradzić? W takich sytuacjach dobrze jest uświadomić dziecko, że kolejka to idealne miejsce do poznawania nowych osób i wymieniania się doświadczeniami dotyczącymi np. innych atrakcji. Jest to też dobre miejsce na krótki odpoczynek, złapanie oddechu pomiędzy kolejnymi zjazdami. Na pewno nie powinno to być miejsce przepychanek i kłótni, gdyż wtedy towarzyszą nam jedynie negatywne emocje i nierzadko również płacz.
pixel