Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plac zabaw w centrum handlowym

2023-06-10
Plac zabaw w centrum handlowym

Centrum handlowe kojarzy się raczej z zakupami, a nie miejscem do zabawy dla dzieci. Tymczasem coraz więcej wielkopowierzchniowych sklepów decyduje się na zaaranżowanie przestrzeni dla najmłodszych klientów. W wielu pojawiają się sale zabaw, ale w niektórych również place zabaw. Właściciele sklepów w ten sposób chcą się dostosować do potrzeb i oczekiwań współczesnej społeczności. Jak jednak dobrze zaplanować plac zabaw w centrum handlowym? 

Po co plac zabaw w centrum handlowym?

Nie jest tajemnicą, że coraz więcej osób robi zakupy przez Internet. To duża wygoda, szczególnie dla ludzi zabieganych, zapracowanych i mających małe dzieci, z którymi trudno jest z powodzeniem udać się na duże, wielogodzinne zakupy w centrum handlowym. Dla maluchów nie jest to największa atrakcja, szybko się nudzą i same zaczynają szukać sobie atrakcji. Właściciele centrów handlowych chcą jednak zadbać o każdego klienta – tego dużego i małego. Odpowiedzią na potrzeby rodzin z dziećmi są właśnie place zabaw w centrum handlowym. To miejsca, które powstają specjalnie dla najmłodszych, aby również dla nich wyprawa na zakupy była pewnego rodzaju atrakcją. Rodzice mogą zrobić sobie przerwę, pozwalając dzieciom się wyszaleć i pobawić. W niektórych centrach handlowych są nawet specjalni opiekunowie, pod okiem których można na jakiś czas zostawić swoje pociechy. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wtedy każdy spędza czas wolny tak, jak lubi – rodzice na zakupach, dzieci na placu zabaw. Oczywiście pod opieką można zostawić jedynie dzieci w określonym wieku. 

Gdzie zaaranżować plac zabaw w centrum handlowym?

Tak naprawdę jest wiele możliwości na zbudowanie placu zabaw w centrum handlowym, zarówno na świeżym powietrzu, jak również wewnątrz budynku. Jeśli przed sklepem znajduje się wolna przestrzeń, należy ją ogrodzić dla bezpieczeństwa maluchów. Plac zabaw świetnie sprawdzi się także przy ogródkach w strefie restauracyjnej. Ponadto strefę dla dzieci można wydzielić przy parkingu, jednak tutaj należy stosować się do bardziej restrykcyjnych przepisów – może się ona znajdować 20 metrów od parkingu przeznaczonego na więcej niż 60 samochodów. Jeśli jednak na zewnątrz ilość wolnego miejsca jest ograniczona, to plac zabaw można zbudować w środku centrum handlowego. To alternatywa dla sali zabaw z basenami z piłkami lub też jej uzupełnienie. W tym celu można przeznaczyć na strefę dla dzieci jedno pomieszczenie. Innym pomysłem jest wykorzystanie wolnego miejsca w strefie wspólnej, a więc na korytarzu, jak to robią restauracje i kawiarnie, budując wyspy z miejscem dla klientów. 

Kilka pomysłów na plac zabaw w centrum handlowym 

Plac zabaw w centrum handlowym może przyjąć tak naprawdę każdą formę. Jeśli miejsca jest mało, wystarczy zjeżdżalniahuśtawki i piaskownica. W przypadku większych przestrzeni, warto jest stworzyć strefę z linami, drabinkami i siatkami. Dla najmłodszych niech staną domki i bujaki, a dla rodziców oczywiście ławki lub stoliki z krzesełkami. Świetnie sprawdzą się również stoliki i ścieżki sensoryczne, jak również ścianka wspinaczkowa z kamieniami. Wciąż się zastanawiasz nad budową placu zabaw w swoim centrum handlowym? Zajrzyj do naszego sklepu po jeszcze więcej inspiracji. 

pixel