Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plac zabaw przyjazny środowisku

2020-03-05
Plac zabaw przyjazny środowiskuZ pewnością można by wyszczególnić kilka cech charakteryzujących dobry plac zabaw. Na pierwszym miejscu bez wątpliwości umieścić można bezpieczeństwo. Jako miejsce zabawy naszych pociech jest to kwestia bez dwóch zdań nadrzędna. Inną cechą może być funkcjonalność- plac zabaw stworzony tak, by nasze dzieci mogły czerpać z niego jak największą frajdę. Jednak rozmawiając na temat placów zabaw często poruszany jest temat ekologii. Czy te obiekty są przyjazne dla środowiska? Czy stworzenie placu zabaw nie wytwarza żadnej szkody w naszym środowisku?

Drewno

Zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom odpowiedniego komfortu zabawy i najbardziej ekologiczny surowiec do budowy placu zabaw jest drewno.

Na początek powinniśmy wziąć na warsztat pierwszy czynnik, czyli komfort zabawy naszych pociech. Pierwsze o czym należy wspomnieć to temperatura. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa rozgrzaną do nieludzkich temperatur metalową zjeżdżalnie lub zimne jak lód metalowe poręcze przy schodach do domku. Zarówno metal jak i tworzywa sztuczne są podatne na szybkie nagrzewanie się, co jest szczególnie uciążliwe podczas wysokich letnich temperatur. Drewno jest pod tym względem najlepszym rozwiązaniem, gdyż słabo nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych dając ty samym komfort zabawy.

Kolejna sprawa to forma. Formowanie drewna daje możliwość wykonania z niego niemalże każdego wzoru przy najmniejszym nakładzie pracy. Tak wykonane figury dają radość dla oka nie tylko najmniejszym bywalcom placu zabaw ale także ich rodzicom.

No dobrze, wiemy już, że drewniane place zabaw gwarantują naszym pociechom wysoki poziom komfortu. Jednak jak to jest z tą ekologią? Po pierwsze - drewno użyte do produkcji obiektów na placu zabaw jest tak zwanym drewnem produkcyjnym. Co to oznacza? Oznacza to, że każde ścięte z tytułu produkcji placu zabaw drzewo było rośliną posadzoną stricte do tego celu. Ponadto, każde wycięte w ten sposób drzewo jest w tym samym momencie zastępowane sadzonką kolejnego, wskutek czego na jego miejscu wyrośnie kolejna roślina. Po drugie - w czasie dorastania drzewa produkcyjnego, każde z nich produkuje życiodajny tlen przyczyniając się bezpośrednio do jakości powietrza okolicznych miejscowości.

Na końcu warto też podkreślić, że obróbka drewna jest obróbką, która wymaga najmniej zasobów energii, w porównaniu do metali i tworzyw sztucznych.

Bezpieczne i ekologiczne

Odpowiednio zaprojektowany i wykonany plac zabaw jest obiektem, który zdecydowanie zasługuje na miano obiektu ekologicznego. Technologia wytwarzania placów zabaw w dzisiejszych czasach pozwala na uzyskanie obiektu nie tylko funkcjonalnego i bezpiecznego, lecz także komfortowego w ciągłej zabawie i przyjaznego dla pobliskiego środowiska.
pixel