Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plac zabaw – korzyści dla dzieci w każdym wieku

2020-05-07
Plac zabaw – korzyści dla dzieci w każdym wiekuWspaniałą rzeczą wynikającą z zabawy na świeżym powietrzu na placu zabaw jest fakt, że oferuje ona bardzo wiele korzyści dla dzieci w każdym przedziale wiekowym. W miarę dorastania nasze pociechy poznają otaczający je świat, uczą się nowych umiejętności i dzięki nim odkrywają podczas zabawy coraz to nowsze możliwości. Plac zabaw zatem bardzo mocno przyczynia się do rozwoju dziecka. Jakie korzyści z zabawy czerpie Twój maluch?

Niemowlęta

Podczas pierwszych miesięcy życia dzieci dopiero poznają co to zabawa. Może się wydawać, że wówczas wykonują one chaotyczne i niczym nie motywowane ruchy. Jednak uczą się one w tym czasie jak funkcjonuje świat dookoła nich i budują tym samym podstawę do dalszego rozwoju. Jest to bardzo ważny dla nich etap, pozwalający im po raz pierwszy obcować z otaczającym ich światem. Dziecko nawet do około drugiego roku życia skupione jest na poznawaniu znajdującego się obok nich środowiska. W tym czasie zabawa może być dla nich na tyle absorbująca, że znajdujące się w pobliżu osoby wydają się dla nich nie istnieć. Co prawda jako dwulatek, dziecko ma dość mocno ograniczone zdolności motoryczne, poznawcze i społeczne, jednak ten etap jego rozwoju jest dla niego bardzo istotny i stanowi podstawę do kolejnego etapu zabawy.

Gdy okres niemowlęcy mija

Mniej więcej po przekroczeniu granicy drugiego roku życia, dziecko zaczyna fazę obserwatora. Przygląda się innym bawiącym dzieciom i bacznie obserwuje ich poczynania podczas zabawy. Jednak mimo zaciekawienia, dziecko w tym wieku raczej nie stara się dołączyć do zabawy, lecz przyjmuję bierną postawę. Pozwala mu to zapoznać się z zachowaniami rówieśników, jednocześnie nie zmuszając go do interakcji. Gdy nasz maluch uzna, że poczynione przez niego obserwacje są już wystarczające, pozwala sobie on dołączyć do rówieśników i przyłączyć się do wspólnej zabawy. Jest to etap w życiu dziecka, gdzie poznaje on zasady funkcjonowania w większej społeczności i przyzwyczaja się do życia z innymi. Poznaje on również znaczenie swojej osoby wśród rówieśników jako jednego z członków powstałej grupy.

Mniejsze dzieci

Między trzecim a czwartym rokiem życia dla dziecka istotniejsi stają się rówieśnicy aniżeli zabawki. Coraz mocniej angażują się one w zabawę z innymi dziećmi, niejednokrotnie również przyjmując rolę przywódcy grupy. Na tym etapie maluch uczy się współpracy z innymi oraz tego kiedy i w jaki sposób należy dzielić się z innymi. Jest to istotny etap w życiu dziecka, który uczy go życia wśród swoich rówieśników oraz podpowiada jak rozwiązywać najbardziej podstawowe problemy.

Starsze dzieci

Mowa tu o maluchach w wieku do 12 lat. Jest to etap w życiu dziecka, w którym wykorzystuje on wszystkie nabyte we wcześniejszych etapach umiejętności i szlifuje je tak, by z zabawy czerpać pełnię radości. To etap, który poprawia umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania coraz to bardziej skomplikowanych problemów. Dzieci w tym wieku uczą się również wiele od dorosłych i zaczynają zwracać na nich coraz większą uwagę. Jest to o tyle istotny etap, że w trakcie jego trwania dziecko uczy się wykorzystywać umiejętności (psychologiczne i fizyczne), które będą mu przydatne w dalszym życiu.
pixel