Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plac zabaw dopasowany do wieku dziecka

2020-03-12
Plac zabaw dopasowany do wieku dzieckaWybierając swój własny, przydomowy plac zabaw bądź wybierając ten, na który udasz się ze swoją pociechą myślisz sobie, że czynność ta nie wymaga większego skupienia. Przecież plac zabaw to tylko plac zabaw i większość z nich wygląda niemalże identycznie. Nic bardziej mylnego!
Niektóre sprzęty oraz elementy wyposażenia placu zabaw przeznaczone są jedynie dla dzieci w określonym przedziale wiekowym. Inaczej będzie bawiło się dziecko, które kilka dni temu skończyło półtora roczku, a inaczej to, które w wieku sześciu lat porusza się po placu zabaw jak po własnym domu.

Do drugiego roku życia

Dziecko w tej fazie rozwoju powinno bawić się w miejscach, które są niejako odizolowane od bawiących się starszych dzieci. Jednocześnie, place zabaw przeznaczone dla tej kategorii wiekowej powinny kłaść nacisk na eksplorację. Przyspiesza ona rozwój sensoryczny dziecka, które bawiąc się dotyka różnokolorowego sprzętu o różnych kształtach rozsianego po całym placu.

Sprzęt jaki powinien znaleźć się na placu zabaw dla najmłodszych to przede wszystkim niezbyt wysokie zjeżdżalnie, drabinki, oraz kubełkowe huśtawki, gwarantujące maksimum satysfakcji i bezpieczeństwa dla naszego malucha. Dodatkowym wyposażeniem mogą być tunelowe zjeżdżalnie oraz bujaki. Wszystkie te elementy, w połączeniu z bujną kolorystyką gwarantują najmłodszym zarówno świetną zabawę jak i prawidłowy rozwój sensoryczny.

Do piątego roku życia

Dzieci w tym przedziale znajdują się już w wieku przedszkolnym. W tym czasie dobrze jest zadbać o rozwój umiejętności motorycznych jak i społecznych naszego malucha. W tym wieku dzieci są już zdecydowanie bardziej świadome możliwości fizycznych swojego organizmu, lepiej czują swoje ciało i są w stanie je lepiej kontrolować podczas zabawy. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, by na placu zabaw dla pociech w tym wieku znalazły się nieco wyższe zjeżdżalniedrabiny szczebelkowe oraz huśtawki. Dodatkowymi akcesoriami na takie place zabaw mogą być elementy, które montuje się w domkach, takie jak teleskopy, uchwyty, czy koła sterownicze. Gwarantują one nie tylko świetną zabawę, ale wpływają bezpośrednio na rozwój wyobraźni dziecka jak i współpracy z innymi dziećmi, które biorą udział w zabawie. W końcu każdy kapitan potrzebuje swojej załogi!

Do 12 roku życia

Plac zabaw dla najstarszych. Należy jednak pamiętać, że dzieci w tym wieku wciąż uczą się swojego organizmu, jego możliwości motorycznych, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności życia w grupie. Dlatego place zabaw dla dzieci w tym wieku stawiają przed nimi najwięcej wyzwań, pozwalając jednocześnie na fantastyczną zabawę.
Jaki sprzęt powinien znaleźć się na takim placu zabaw? Oprócz wspomnianych już wcześniej zjeżdżalnihuśtawek należy zadbać również o bardziej skomplikowane elementy, takie jak siatki wspinaczkowe czy drążki. Świetnym rozwiązaniem będą również rury strażackie. Wszystkie te elementy pozwolą dziecku na poznanie swojego ciała, jego możliwości i wytrzymałości, dając jednocześnie masę frajdy i świetnej zabawy.
pixel