Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plac zabaw dla starszaka

2023-01-16
Plac zabaw dla starszaka

Na placach zabaw spotykają się dzieci w bardzo różnym wieku. Są to już nawet roczniaki, a czasem też nastolatkowie. Nie każdy plac zabaw jest przystosowany do małych i dużych dzieci. Jeśli tak nie jest, dla maluchów może być to miejsce niebezpieczne, a dla starszaków zwyczajnie nudne. Tym razem skoncentrujemy się na tych starszych dzieciach. Czego im potrzeba, aby dobrze się bawiły? 

Jaka huśtawka dla starszych dzieci? 

Na placu zabaw nie może zabraknąć huśtawek. Ich wybór nie jest jednak taki łatwy, ponieważ w zależności od wieku powinny mieć inną konstrukcję. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to nie wymagają one już tak dużych zabezpieczeń, jak maluchy, więc na pewno rezygnujemy z huśtawki kubełkowej. Doskonale za to sprawdzą się huśtawki płaskie z siedziskiem plastikowym, metalowym lub drewnianym. Brak oparcia pozwala na łatwiejsze i szybsze rozbujanie, jednak wymaga przy tym większej ostrożności. Innym rodzajem huśtawki dla starszaka jest huśtawka okrągła. Zawieszona jest na jednej linie, która służy też do trzymania. Huśtanie się na niej może okazać się bardziej atrakcyjne niż na zwykłej huśtawce. Poza tym starszym dzieciom do gustu przypadły huśtawki gniazda. Mogą się na nich bujać samemu lub w dwie osoby. 

Zjeżdżalnie najlepiej długie i kręte 

Oczywiście te małe i krótkie nie zadowolą starszaka, który szuka już nieco większych wrażeń. Aby zjeżdżalnia wydała się uczniowi ciekawą formą zabawy, musi być długa, a najlepiej kręta. Doskonale sprawdzą się plastikowe zjeżdżalnie o falowanej powierzchni. Na uwagę zasługuje też zjeżdżalnia spiralna, która dostarcza dodatkowych atrakcji. Jeśli tylko przestrzeń placu zabaw na to pozwala, warto zastanowić się nad ślizgawkami tubowymi, a więc całościowo zabudowanymi. Występują w różnych rozmiarach, także w wersji spiralnej. Mogą stanowić samodzielną zjeżdżalnię lub być elementem większej konstrukcji – tunelu. 

Strefa małego akrobaty 

Skoro starszaki szukają wrażeń i adrenaliny, to na placu zabaw nie powinno zabraknąć sprzętów akrobatycznych. To nie tylko świetna zabawa, ale również ćwiczenia siły i koordynacji ruchowej. Można zaaranżować osobną strefę akrobatyczną, która zostanie dodatkowo zabezpieczona, na przykład podłoga będzie wyłożona piaskiem lub płytami poliuretanowymi. W takiej strefie mogą pojawić się między innymi trapezy gimnastyczne, obręcze, kółka i drążki

Ścianka do wspinaczki? Dlaczego nie?!

To bardzo atrakcyjna rozrywka dla starszaka, który może się wspinać i tym samym nabierać pewności siebie. Ścianka do wspinaczki może mieć dowolną wysokość i różny stopień trudności. Na płaskiej ścianie montuje się kamienie i uchwyty. Świetnie sprawdzają się też wszelkiego rodzaju drabinki, liny i siatki. W tym miejscu również należy zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Podłoże powinno być miękkie, w razie upadku chroni przed poważnymi urazami. Trzeba też pamiętać, że taka ścianka nie może być zbyt wysoka ze względu na brak dodatkowego zabezpieczenia w postaci uprzęży. Starszaki mają zupełnie inne wymagania i oczekiwania względem placów zabaw niż maluchy. Jeśli plac zabaw ma być dostępny dla każdego, warto jest zadbać o strefę dla każdej grupy wiekowej. Oczywiście powinno się przy tym zaznaczyć, dla kogo konkretne urządzenie jest przeznaczone. Zabawa jest tylko wtedy przyjemna, kiedy jest bezpieczna.

pixel