Plac zabaw dla najmłodszych. Czego nie powinno na nim zabraknąć?
Czy wiesz, że na placu zabaw świetnie odnajdzie się już niespełna roczne dziecko? To idealne miejsce do jego rozwoju w wielu aspektach – motorycznym, manualnym, fizycznym i społecznym. Jeśli masz w domu takiego malucha, to dobry moment, aby pomyśleć o prywatnym placu zabaw, który będzie dla niego idealną przestrzenią do zabawy i nauki.
Bezpieczna huśtawka kubełkowa
Huśtawka to jedna z pierwszych zabawek, którą na placu zabaw wybierają najmłodsze dzieci. Nie ma przecież nic fajniejszego niż przyjemne bujanie. Maluszek jest jednak ruchliwy i nie do końca jeszcze rozumie zależności przyczynowo-skutkowe i nie dostrzega zagrożenia, dopiero poznaje świat. Najlepsza dla niego będzie huśtawka kubełkowa. Jej kształt i oparcie zapewniają wygodę siedzenia, barierka zabezpiecza przed wypadnięciem dziecka. Dodatkowo wyposażona jest w pasy bezpieczeństwa, w które można zapiąć malucha, aby uniemożliwić mu próbę samodzielnego opuszczenia huśtawki.
Bujak dla rozwoju koordynacji
Przyciąga uwagę ciekawym kształtem. Bujak może być w kształcie samolotu lub rowerka, ale i pieska lub żabki, dzieci uwielbiają takie motywy. Bujak na sprężynie jest odpowiedni dla dzieci, które potrafią już stabilnie siedzieć i utrzymują równowagę bez podparcia. Pozytywnie wpływa na ich sprawność fizyczną, angażuje całe ciało, ćwiczy mięśnie górnych i dolnych partii ciała. Bardzo dobrze wpływa na koordynację, uczy utrzymania równowagi i stymuluje zmysł czucia głębokiego. Jest idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy szukają dla swojego dziecka atrakcji łączącej zabawę z nauką. Bujak musi być jednak przystosowany do wieku dziecka. Najbezpieczniejszą opcją dla maluszków będzie wariant z barierkami i zabezpieczeniami. Roczne i półtoraroczne dziecko jest jeszcze nieprzewidywalne, nigdy nie wiesz, kiedy samo zechce zmienić zabawkę.
Piaskownica, czyli centrum poznawcze malucha
Dzieci uwielbiają piasek, można z niego wyczarować tyle niezwykłych rzeczy, a przy tym jest bardzo przyjemny w dotyku. Maluch świat poznaje m.in. przez dotyk, interesują go różne struktury i kształty. Piasek stymuluje zmysły, wymusza w naturalny sposób pracę palców i rozwija małą motorykę dłoni. Już dla niemowlaka niezwykle fascynujący okazuje się piasek, który przesypuje się przez palce. Półtoraroczne dziecko podejmuje już pierwsze próby stawiania z niego babek i tworzenia piaskowych konstrukcji.
Mała zjeżdżalnia, duża zabawa
Zjeżdżalnia dla malucha? Czemu nie, ale musi być bezpieczna, dostosowana do jego umiejętności i wieku. Dziecku, które już chodzi, trzeba umożliwić wspinanie się i pokonywanie przeszkód, oczywiście pod kontrolą rodzica. Na bezpieczną zabawę małemu dziecku pozwoli 1-metrowa zjeżdżalnia. Ma niewielkie rozmiary i stosunkowo mały kąt nachylenia. Plac zabaw to kreatywna przestrzeń, nawet dla najmłodszych. Ważne, aby był jednak bezpieczny, tylko wtedy maluch będzie mógł z niego w pełni korzystać.