Każdy z nas miał swoją ulubioną zabawę na placu zabaw. Niezależnie od tego, czy był to wyścig na szczyt najwyższej zjeżdżalni czy wspinanie się po poręczach – było to coś czego nie mogliśmy się doczekać w drodze na plac zabaw. Teraz to my jesteśmy rodzicami i to my obserwujemy nasze dzieci, które potrafią spędzać godziny na aktywnej zabawie. Przychodzą jednak momenty, w których nasza pociecha wydaje się być znudzona. Pobliskie atrakcje są jej już dobrze znane, a sama zabawa nie przynosi już tyle radości. Co wówczas zrobić?
Zamrożony berek
Nie ma górnej granicy liczby uczestników. Na samym początku trzeba wyznaczyć dziecko, które będzie berkiem. Dotknięta przez berka osoba musi zatrzymać się dokładnie w takiej pozycji, w jakiej została złapana. Jedynie dotknięcie tej osoby przez innego gracza powoduje jej odmrożenie. Jeśli zamrożony gracz się poruszy, musi opuścić plac gry i poczekać na następną rozgrywkę. Zabawa w zamrożonego berka na placu zabaw jest o tyle ekscytująca, że do dyspozycji mamy całe dostępne wyposażenie, czyli zjeżdżalnie,
ścianki wspinaczkowe czy
drążki.
Tor wyzwań
To zabawa przeznaczona dla nieco starszych maluchów, sprawnie poruszających się po wszystkich akcesoriach placu zabaw. Do zabawy może przystąpić dowolna liczba uczestników, nawet jedno dziecko. W zabawie chodzi o wyznaczenie trasy biegnącej przez cały plac zabaw. Najlepiej, jeśli trasa ta będzie zahaczać o każdy dostępny na placu zabaw sprzęt –
huśtawki, zjeżdżalnie, drążki, domki,
bujaki i tym podobne. Dobrze było by, jeśli z każdym z dostępnych sprzętów wiązało się jakieś wyzwanie – zdobycie ścianki wspinaczkowej, najszybszy zjazd czy ilość bujnięć na huśtawce. Dziecko biorące udział w zabawie, musi przebrnąć przez ową trasę w jak najkrótszym czasie.
Odbijak
Do zabawy potrzebna jest tylko kreda, piłka i czwórka maluchów. Na placu zabaw rysujemy duży kwadrat, który później dzielimy na cztery mniejsze i równe sobie. W narożniku każdego z nich stawiamy każdego z czwórki dzieci. Zabawa polega na tym, by odbić piłkę od kwadratu kolegi tak, by nie był on w stanie odpowiedzieć na to zagranie. Jeśli jednak uda mu się ją odbić, gra jest kontynuowana do momentu, aż któryś z maluchów nie zdąży odbić piłki.
Wyścig Hula-hop
Najlepiej, jeśli w zabawie weźmie udział większa liczba dzieci. Wszystkie z nich powinny stanąć w okręgu trzymając się za ręce. Po obu strona utworzonego okręgu, na zaplecionych dłoniach powinno znaleźć się kółko hula. Na sygnał startowy, nie przerywając uścisku dzieci starają się dogonić jedno kółko drugim. Zabawa kończy się w momencie, w którym obydwa koła spotykają się ze sobą.
Woreczkiem do celu
Korzystając z woreczków gimnastycznych wypełnionych granulatem, możemy zachęcić najmłodszych do podjęcia wyzwania rzutu woreczkami do celu. Wyznaczając sobie na placu zabaw odpowiednio punktowane strefy, notujemy wszystkie wyniki tak, by dziecko, które trafi największą liczbę punktów wygrało. Liczba uczestników, rzutów oraz rund jest ustalana indywidualnie.