Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nawierzchnia placu zabaw

2019-11-23
Nawierzchnia placu zabawWybudowanie placu zabaw nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy trochę kreatywności, dobrej jakości sprzęty i umiejętności techniczne, aby stworzyć coś z niczego. Zawsze jednak priorytetowym wyznacznikiem w trakcie tworzenia takich budowli powinno być bezpieczeństwo dzieci i komfort użytkowania.

Nawierzchnia – od tego trzeba zacząć

Bez dobrego podłoża nie można zbudować bezpiecznego i praktycznego placu zabaw. Nie będzie on także wyglądał dosyć estetyczne, jeśli nie zadbamy o położenie odpowiedniej nawierzchni. Oprócz nieatrakcyjnego wyglądu źle przygotowane miejsce zabaw dla dzieci może stać się dla nich dużym zagrożeniem. Niestabilna nawierzchnia to tylko krok do upadku. Dzieci nie mogą swobodnie biegać, aby się nie poślizgnąć. Na szczęście obowiązuje norma PN EN 1177, wedle której każdy plac zabaw musi być zabezpieczony, co znaczy, że nie może znajdować się żadna przeszkoda pod urządzeniami, ani wokół nich. Oczywiście w te wytyczne trzeba się wczytać, aby wiedzieć, jak duże muszą być strefy bezpieczeństwa zastosowane do konkretnych urządzeń, czyli na przykład do wysokości huśtawek czy zjeżdżalni.

Rodzaje nawierzchni

Najczęściej spotyka się nawierzchnie sporządzone z piasku, żwirku i kory, ale też z gumy, kratki gumowej i powierzchni dywanowej. Muszą to być produkty miękkie, dobrze amortyzujące, ale też dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej, aby można było dopasować je do konkretnego placu zabaw. Wykonywanie nawierzchni z materiałów twardych, takich jak typu beton, cegła, kamień czy glina jest niedozwolone. Bardzo modny staje się ostatnio kauczuk syntetyczny SBR o dużej wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych oraz na ścieranie. Oprócz tego dobrze amortyzuje i ma delikatnie szorstką powierzchnię, dzięki czemu zapewnia stabilność. Podobne funkcjonalności mają płyty EPDM, które również są coraz częściej stosowane jako nawierzchnie placu zabaw.

Bezpieczne urządzenia – to też jest ważne

Oprócz dobrej jakości podłoża, trzeba zadbać również o bezpieczne i praktyczne urządzenia na placu zabaw. W naszej ofercie wszystkie produkty mają stosowne atesty, są certyfikowane, a ich wykonanie jest perfekcyjne. Plastiki użyte do produkcji huśtawek mają odpowiednią grubość i są zagęszczone. Dobrej jakości stal na zjeżdżalnie i drewno oraz liny wykorzystywane do produkcji różnych sprzętów zapewniają również bezpieczeństwo i komfort. Za przykład może posłużyć duża huśtawka bocianie gniazdo, która jest zaopatrzona w obramowanie anty uderzeniowe dodatkowo oplecione liną, stalowy rdzeń, regulowane liny do zawieszenia zbrojone, a przy tym przyciąga spojrzenia, nie tylko najmłodszych. Bezpieczeństwo maluchów jest najważniejsze, dlatego zakup najlepszej jakości produktów jest bardzo opłacalną inwestycją.

Polecane

pixel