Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauka poprzez zabawę najlepiej wychodzi na placu zabaw

2021-09-09
Nauka poprzez zabawę najlepiej wychodzi na placu zabaw

Rozpoczęty właśnie rok szkolny, chcąc nie chcąc, zmusza najmłodszych do ograniczenia czasu spędzanego na beztroskiej zabawie. W zamian tego otrzymują szkołę, naukę, zadania domowe i różnego rodzaju obowiązki uczniowskie. Nie znaczy to jednak, że dzieciaki muszą zrezygnować z zabawy na placu zabaw. To świetny pomysł na połączenie nauki z rozrywką!

W jaki sposób czas spędzony na placu zabaw kształci najmłodszych?

Przede wszystkim rozwija ich wszechstronnie. Każda wizyta na placu zabaw, to dla dzieci szansa na rozwój nowych umiejętności oraz poznanie nowych rzeczy. Zacznijmy od tego, co możemy zobaczyć gołym okiem.

Dzieci rozwijają swoje umiejętności sensomotoryczne. Bieganie, skakanie, wspinanie się i wiele innych różnych czynności sprawiają, że nasze pociechy stają się silniejsze i sprawniejsze. W efekcie najmłodsi mogą być okazami zdrowia i wigoru.

Ruch i aktywność fizyczna nie tylko poprawia zdolności fizyczne dzieci, ale również zwiększa ich efektywność i skuteczność działania w szkole. Regularna aktywność fizyczna, uprawianie sportów i po prostu poruszanie się, odżywia ciało i umysł. W wyniku tego dzieci mają więcej pozytywnej energii i chęci do działania, przez co nauka może przychodzić im z nieukrywaną łatwością.

Plac zabaw to również miejsce, w którym nasze pociechy nawiązują kontakty interpersonalne. Socjologiczny aspekt jest tutaj również bardzo istotny i ważny. Nie wolno go pominąć, ponieważ łatwiej nauczyć się zawierania znajomości podczas zabawy niż w trakcie nauki. W ten sposób dzieci mogą nauczyć się poznawania nowych osób i funkcjonowania w grupie. Niewątpliwie przyda im się to w codziennym życiu szkolnym. A może znajdą na placu zabaw przyjaźń na całe życie.

Czy plac zabaw może pomóc w nauce stricte szkolnej?

Oczywiście, że tak! Przede wszystkim dlatego, że place zabaw zlokalizowane są na zewnątrz. Dzięki temu dzieci mogą podczas zabawy poznawać zasady panujące w przyrodzie, zauważać zmiany pogody, pór roku czy identyfikować zwierzęta i rośliny. Ta wiedza z pewnością przyda im się na lekcjach geografii i przyrody.

Fizyka jest wszędzie wokół nas. Z tego też powodu najmłodsi mogą poznać podstawowe zasady, jakimi rządzi się ta nauka. Na placu zabaw możesz nauczyć swoje dziecko też nawet matematyki! Wystarczy, że zainwestujesz w chwyty wspinaczkowe w kształcie cyfr lub zestawy cyfr na matach. Wtedy odrobina kreatywności i możesz uczyć swoją pociechę matematyki podczas zabawy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odrabiać zadania na placu zabaw. Naprawdę, to nic dziwnego. Jeśli Twoje dziecko się wstydzi, stwórz swoją prywatną przestrzeń do zabawy z produktami dostępnymi na stronie OTITU. Możesz bawić się z dzieckiem, a następnie razem z nim odrabiać lekcje.

pixel