Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na jakie nieprawidłowości uważać na publicznym placu zabaw?

2023-11-06
Na jakie nieprawidłowości uważać na publicznym placu zabaw?

Plac zabaw jest miejscem dedykowanym dla najmłodszych i to do ich potrzeb powinien być dostosowany. Należy zadbać o bezpieczeństwo dzieci, aranżując przyjazną im przestrzeń. Pomimo coraz bardziej zaostrzonych przepisów związanych z placami zabaw, wciąż zdarzają się nieprawidłowości, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, nawet wypadkami. Jakie błędy najczęściej popełniają inwestorzy i zarządcy? 

Brak regulaminu placu zabaw 

Regulamin musi znaleźć się na każdym placu zabaw, co wynika bezpośrednio z zaleceń Normy PN-EN 1176. Powinien zawierać zasady korzystania z tego miejsca, jak również z urządzeń, które się na nim znajdują. Nie może na nim zabraknąć numeru alarmowego i numeru kontaktowego do zarządcy. Należy ponadto wyraźnie podkreślić, w jakim wieku dzieci mogą korzystać z placu zabaw. Dobrym pomysłem jest też przedstawienie kluczowych zasad w formie graficznej, aby przekaz był zrozumiały również dla najmłodszych. Niestety, wciąż są place zabaw, na których nie ma regulaminu, znajduje się on w słabo widocznym miejscu lub nie zawiera wszystkich wymaganych informacji. Dotyczy to w szczególności starszych placów zabaw, które między innymi z powodu braku regulaminu powinny przejść szczegółowy przegląd i remont. 

Zbyt małe strefy bezpieczeństwa wokół konstrukcji 

Większość rodziców nie ma świadomości ich istnienia. Pojawiają się więc zarzuty, że na placu zabaw jest za mało urządzeń i za dużo wolnego miejsca. Tymczasem muszą być zachowane odpowiednie odległości między urządzeniami. Wytyczne dotyczące wielkości stref bezpieczeństwa znajdują się w normie PN-EN 1176, a także powinny być zawarte w instrukcji konkretnego urządzenia. Są jednak przypadki, kiedy inwestor decyduje się nieco nagiąć przepisy i zmniejsza strefy bezpieczeństwa, wyposażając plac zabaw w większą ilość urządzeń. Czym to może skutkować? Na pewno wypadkami – huśtawka może uderzyć dziecko zjeżdżające ze zjeżdżalni lub też maluchy wychodzące z piaskownicy mogą zostać narażone na niebezpieczeństwo wynikające z blisko usytuowanej karuzeli. 

Brak ogrodzenia placu zabaw 

Na wielu placach zabaw go nie ma, ponieważ… nie jest ono obowiązkowe. Ogrodzenie nie jest wymagane na placach zabaw, ale jest podstawowym elementem ze względu na bezpieczeństwo bawiących się na nim dzieci. Ogrodzenie wytycza obszar, na którym mogą bezpiecznie przebywać maluchy. Chroni przed nagłym wybiegnięciem dziecka na ulicę czy parking, a także ogranicza ryzyko wejścia na teren zabawy zwierząt, najczęściej bezdomnych psów czy kotów. Ogrodzenie może być wykonane z siatki, paneli z tworzywa sztucznego czy nawet betonu. Niektórzy inwestorzy decydują się na ogrodzenie placu zabaw roślinami zielonymi, na przykład tujami czy żywopłotem. 

Niesprawne urządzenia na placu zabaw 

To problem pojawiający się nagminnie, będący następstwem braku regularnych przeglądów i konserwacji. Na placach zabaw, nawet tych nowych, można spotkać niesprawne urządzenia. Zerwane łańcuchy, pęknięte ślizgi czy też spróchniałe drewno to duże zagrożenie dla dzieci. Takie sprzęty są nie tylko niezdatne do użytku, ale również mogą być przyczyną wypadków – upadku czy skaleczenia. Tego rodzaju elementy konstrukcyjnena plac zabaw trzeba jak najszybciej wymenić na nowy, atestowany sprzęt.

Place zabaw muszą przechodzić regularne przeglądy i konserwacje. Jakiekolwiek zniszczenia i defekty należy natychmiast usuwać, za co odpowiedzialny jest zarządca placu zabaw. Mając świadomość, jak powinny wyglądać bezpieczne place zabaw, łatwiej Ci będzie ocenić, czy ten wybrany naprawdę jest miejscem, gdzie powinno bawić się Twoje dziecko.

pixel