Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zjeżdżalni ogrodowej?

2023-06-24
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zjeżdżalni ogrodowej?

Zjeżdżalnia to symbol placu zabaw, oczywiście obok huśtawki i piaskownicy. Zapewnia dzieciom mnóstwo frajdy, ale też adrenaliny. Wspiera również kondycję fizyczną malucha, jego rozwój motoryczny i koordynację ruchową. Planujesz zakup zjeżdżalni ogrodowej i zastanawiasz się, która będzie najlepsza dla Twojego dziecka? Zwróć uwagę na 4 kluczowe kwestie. 

Zjeżdżalnia ogrodowa adekwatna do wieku dziecka

Zjeżdżalnia ogrodowa ma dostarczać dziecku zabawy, ale musi być też bezpieczna. Występuje w wielu wariantach, poszczególne modele różnią się przede wszystkim długością, kątem nachylenia, a także kształtem. Im młodsze dziecko, tym zjeżdżalnia ogrodowa powinna być po prostu mniejsza. Dla maluszków polecamy krótkie zjeżdżalnie do półtora metra, starsze dzieci poradzą sobie już na dwumetrowych, a dzieci w wieku szkolnym nawet na trzymetrowych. Ciekawym rozwiązaniem jest zjeżdżalnia spiralna, która dostarcza dzieciom jeszcze więcej wrażeń. Młodsze dzieci mogą mieć jednak obawy przed zjazdem, więc to opcja raczej dla starszaków. Zjeżdżalnie tunelowe z kolei będą świetnym uzupełnieniem bardziej rozbudowanych konstrukcji z drabinkami i mostkami. Jeśli tylko masz miejsce w ogrodzie, a Twoje dziecko już dobrze radzi sobie z pokonywaniem przeszkód, to będzie to idealny wybór. 

Atestowana zjeżdżalnia dla dzieci 

Na rynku dostępnych jest wiele zjeżdżalni ogrodowych dla dzieci. Nie wszystkie jednak posiadają odpowiednie atesty, które potwierdzają ich wysoką jakość i bezpieczeństwo. Sprawdź zatem, czy ślizg posiada certyfikat CE i TUV NORD. Jeśli takiej informacji nie ma w opisie produktu, zapytaj sprzedawcę. Zjeżdżalnie bez atestu nie spełniają najczęściej norm obciążeniowych i wytrzymałościowych. Mogą być wykonane ze słabej jakości, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia dziecka materiałów. 

Zjeżdżalnia ogrodowa wykonana z solidnego materiału 

Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje zjeżdżalni dla dzieci, jeśli chodzi o materiał, z jakiego zostały wykonane. Są to ślizgi metalowe i z tworzywa sztucznego. Metal jest materiałem solidnym i bardzo trwałym. Na pewno taka zjeżdżalnia posłuży Wam długo, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Jej wadą jest jednak to, że szybko się nagrzewa od słońca. W upalne dni ślizg staje się gorący, a jego dotknięcie może skutkować oparzeniem. Nie można z niego wtedy swobodnie korzystać. Drugą opcją jest zjeżdżalnia wykonana z tworzywa sztucznego. Najlepszy jest polietylen HDPE o wysokiej gęstości. Cechuje się on wysoką trwałością i odpornością na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV, jak też nie nagrzewa się od słońca, więc z takiego ślizgu można korzystać przy każdej pogodzie. 

Instrukcja montażu zjeżdżalni 

Do zjeżdżalni ogrodowej powinna być załączona instrukcja jej montażu. Znajdziesz w niej również kilka kluczowych informacji, jak maksymalne obciążenie zjeżdżalni, wysokość konstrukcji czy też rodzaj platformy. Ponadto w instrukcji krok po kroku przedstawione jest, jak zamontować bezpiecznie zjeżdżalnię i jakich narzędzi oraz akcesoriów użyć. Sprawdź też, czy w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne śruby montażowe, czy trzeba je kupić dodatkowo. Zjeżdżalnia ogrodowa to dla dziecka kolejny pretekst, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że zabawa na niej musi być przede wszystkim bezpieczna, tylko wtedy dziecko swobodnie będzie mogło z niej korzystać.

pixel