Mały plac zabaw dla dwójki rodzeństwa
Masz niewielki ogród i dwójkę dzieci, dla których chciałbyś stworzyć plac zabaw? Wspólny czas spędzony na świeżym powietrzu to mnóstwo korzyści zarówno dla zdrowia, jak i też rozwoju fizycznego, ale i społecznego. Plac zabaw na małej przestrzeni może być kreatywnym miejscem, w którym maluchy pożytkują swoje niewyczerpalne pokłady energii. Jak to zrobić?
Dwie huśtawki pojedyncze czy jedna podwójna?
Trudno sobie wyobrazić plac zabaw bez huśtawki. Ustawia się do nich zawsze długa kolejka, nietrudno też o spory, kto ma aktualnie z nich korzystać. Zapewne chcesz uniknąć takiej sytuacji i wydaje Ci się, że problem mogą rozwiązać tylko dwie huśtawki. Może Cię zaskoczymy, ale nie do końca tak jest. Oczywiście, jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, to instalacja dwóch huśtawek będzie dobrym pomysłem. Ponadto, jeśli różnica wieku dzieci jest duża i masz w domu zarówno 2-latka, jak i 6-latka, to takie rozwiązanie może okazać się jedynym słusznym.
Dlaczego? Młodsze dzieci powinny korzystać tylko z huśtawek kubełkowych ze względu na ich bezpieczeństwo. Dla starszaków są one już za małe i bujanie się na nich nie przysparza im tyle radości, co na przykład na huśtawkach płaskich. Podwójna huśtawka jest jednak wtedy doskonałą alternatywą, jeśli miejsca w ogrodzie masz naprawdę mało. Dzieci na takiej dwuosobowej huśtawce mogą się bawić razem, co uczy współpracy z rówieśnikami, a przez to korzystnie wpływa na ich rozwój. Inną opcją jest huśtawka typu bociane gniazdo, na którym huśtać się może zarówno jedna, jak i dwie osoby.
Miejsce do wspólnej zabawy
O tym na pewno nie możesz zapomnieć. Na przydomowym placu zabaw musi się znaleźć przestrzeń, która umożliwi dzieciom wspólną zabawę i jednocześnie będzie rozwijała ich wyobraźnię. Piaskownica sprawdzi się w tej roli idealnie. Dzieci niezależnie od wieku lubią się bawić piaskiem, budować z niego budowle, przesiewać go przez sitka i stawiać babki. Wielkość piaskownicy możesz łatwo dostosować do wolnej przestrzeni. Są takie, które wkopuje się w ziemie, ale i mobilne piaskownice z możliwością dowolnego ich przestawiania.
Jeszcze więcej możliwości zabawy stwarza domek drewniany lub plastikowy. Nie musi być on duży, aby zmieściły się w nim zabawki i akcesoria, które zadowolą obojga rodzeństwa. Możesz zamontować na nim teleskop, lornetkę i kierownicę. Dzieci będą mogły wcielać się w różne role, co robią codziennie z ogromną przyjemnością.
Dobrze zagospodarowana przestrzeń
Mały plac zabaw wymaga przemyślanej koncepcji. Pamiętaj, że Twoje dzieci nie muszą mieć wszystkich zabawek, które znajdują się na placu zabaw w parku. Ustal priorytety i skoncentruj się na 2-3 głównych elementach. Jeśli nie masz miejsca na domek, to zdecyduj się na mobilną piaskownicę. Dwie huśtawki możesz zastąpić jedną. Wykorzystaj istniejące już elementy infrastruktury, na przykład zewnętrzną ścianę budynku. Możesz na niej zamontować kolorowe chwyty, tworząc ściankę wspinaczkową. To także dobre miejsce na instalacje rury strażackiej.
Na wystających daszkach lub balkonie zamontujesz drabinkę, siatkę lub linę wspinaczkową. Mały plac zabaw nie musi być nudny. Wszystko zależy od tego, jak go zaprojektujesz i czy stworzysz na nim przestrzeń zarówno do wspólnej zabawy rodzeństwa, jak i spędzania czasu wolnego w pojedynkę.