Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Liny polipropylenowe na placu zabaw. Bezpieczna wspinaczka

2023-10-16
Liny polipropylenowe na placu zabaw. Bezpieczna wspinaczka

Czy przed zakupem wyposażenia na plac zabaw zastanawiasz się, z jakich materiałów jest ono wykonane i dlaczego? To ważne, ponieważ właśnie odpowiedni materiał sprawia, że konkretne urządzenie jest bezpieczne i spełnia swoją funkcję. Przykładowo, takie niepozorne elementy, jak liny, mogą być wykonane z polipropylenu. Dlaczego właśnie liny polipropylenowe powinny znaleźć się na placu zabaw, a nie żadne inne? 

Polipropylen – co to za materiał?

Polipropylen to tworzywo sztuczne wykonane ze związków syntetycznych i organicznych. Wykorzystuje się go w wielu branżach, w tym m.in. w reklamie czy przy produkcji opakowań, pojemników i słoików. Polipropylen wyróżnia się kilkoma, bardzo cennymi właściwościami. Jest odporny na wilgoć i dobrze znosi bezpośredni kontakt z wodą. Jest też odporny na ciepło, a więc dobrze radzi sobie przy kontakcie ze względnie optymalnymi temperaturami. Wyróżnia się ponadto niskim współczynnikiem tarcia i odpornością chemiczną na działanie zasad i kwasów. Jeśli chodzi o jego wady, to ma wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej. Nie można go więc stosować w wysokich temperaturach. Trudno się go maluje, co wynika z jego nie najlepszych właściwości wiążących. Nie oznacza to jednak, że produkty wykonane z polipropylenu nie występują w szerokiej gamie kolorów. Zaawansowana technologia pozwala na ich malowanie, jednak jest to związane z dopasowaniem odpowiedniej metody. 

Zalety lin polipropylenowych na placu zabaw

Z polipropylenu wykonuje się również liny na plac zabaw. To materiał, który jest wolny od szkodliwych substancji, a więc jest bezpieczny dla dzieci. Liny dzięki niemu są lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Liny polipropylenowe świetnie sprawdzają się w środowisku zewnętrznym. Nie nasiąkają wodą, nie gniją na skutek jej działania, podobnie też nie kurczą się i nie rozpadają na mniejsze części. Poza tym dobrze znoszą kontakt z promieniowaniem UV, pod wpływem którego nie zmieniają swoich właściwości i wyglądu. Dużą zaletą lin polipropylenowych jest ich przyjemna w dotyku struktura. Dla dzieci jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nawet maluchy mogą z nich korzystać. Rzadko też powodują otarcia, co z kolei zawdzięczamy ich gładkiemu wykończeniu. 

Zastosowanie lin polipropylenowych na placu zabaw

Wszechstronne zastosowanie lin polipropylenowych sprawia, że sprawdzą się one w wielu obszarach placu zabaw i mogą pełnić kilka funkcji. Stosuje się je m.in. w miejscach, które wymagają zabezpieczenia np. wszelkiego rodzaju mostki i przejścia na wysokości. Pełnią też funkcję zawieszenia np. do huśtawki. Doskonale pasują do opony poziomej. Z lin polipropylenowych wykonane są ponadto różnego rodzaju drabinki i siatki. Służą one do wspinaczki, są alternatywą dla metalowych i drewnianych drabinek.

To świetnie rozwiązanie, ponieważ nie tylko umożliwiają one przejście na inną konstrukcję czy wejście na zjeżdżalnię, ale też uczą równowagi i wspierają rozwój koordynacji dziecka. Bezpieczeństwo placu zabaw to jego priorytetowa cecha. Decyduje o nim wyposażenie, przygotowanie otoczenia oraz jakość materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji poszczególnych urządzeń. Liny polipropylenowe to bardzo proste w konstrukcji elementy, ale mają wszechstronne zastosowanie. Są przy tym bardzo trwałe, odporne na wpływ czynników środowiskowych i uszkodzenia mechaniczne. Można z nich stworzyć naprawdę ciekawą strefę do wspinaczki.

pixel