Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zrobić zjeżdżalnię?

2019-05-16
Jak zrobić zjeżdżalnię?W okresie wiosenno-letnim nasze dzieci z wielką przyjemnością przebywają na świeżym powietrzy na placach zabaw. Coraz więcej domów posiada na swoich posesjach prywatne place dla swoich dzieci i ich znajomych. Centralnym punktem każdego placu zabaw jest zjeżdżalnia, która zapewnia dzieciom emocje i odpowiednią dawkę ruchu. Wybierając zjeżdżalnie możemy kupić interesujący nas model i następnie samodzielnie go zamontować. Jednym ze sprzedawców oferujących zjeżdżalnie jest nasz sklep.

Montaż zjeżdżalni przy użyciu gotowych elementów konstrukcyjnych

Montaż zjeżdżalni będzie w dużej mierze zależał od tego jaki wybierzemy model ślizgu. Możemy wybrać zjeżdżalnie prostą, falistą lub spiralną, tunelową montowaną do podestu albo zjeżdżalnie montowane do nasypu. Zakupiony ślizg montujemy na określonej przez producenta wysokości, która jest zależna od długości zjeżdżalni. Generalnie są określonego umowne wartości dla wszystkich producentów, które można uznać za ogólne normy.  Jest to podstawowa sprawa przy montowaniu zjeżdżalni bo każdy  z nas widział takie, które były zamontowane za wysoko i były zbyt strome (co jest niebezpieczne dla dziecka, ponieważ zbyt szybki zjazd może spowodować kontuzje), albo zbyt nisko na których dzieci na koniec zjazdu musiały sobie pomagać nóżkami. Dla zjeżdżalni, które mają 3 metry zaleca się montowanie na wysokości około 1,5 metra. Dla modeli o długości 2,5 metra będzie to wysokości około 1,2 metra.  Przed przystąpieniem do pracy należy bardzo szczegółowo zapoznać się z instrukcją producenta. Zjeżdżalnie montowane do podestu należy z nim połączyć. W górnej części ślizgów znajdują się 2 otwory montażowe umożliwiające przymocowanie ich za pomocą śrub do drewnianego podestu.  Konstrukcja drewniana do której zawieszona jest huśtawka może być częścią podestu do zjeżdżalni. Niektórzy wykonują  podesty do zjeżdżalni we własnym zakresie. Zjeżdżalnie montowane do nasypu mają budowę konstrukcyjną przystosowana do wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu np. przy niewielkiego wzniesienia lub pagórka. Zwykle są wykonane z dobrego, wytrzymałego materiału np. ze stali nierdzewnej. Przy mocowaniu tego typu zjeżdżalni do nasypu musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na stabilność całej konstrukcji, żeby nie była przechylona, co jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ślizgu do zjeżdżalni?

Przede wszystkim sprawdzamy, czy produkt posiada certyfikaty i spełnia normy bezpieczeństwa. Zabawa dziecka ma być przede wszystkim bezpieczna. Poza tym bardzo ważna jest jakość materiału z którego jest wykonany ślizg, ponieważ ma służyć dziecku przez długie lata. Kolejnym ważnym czynnikiem jest odporność materiału na czynniki atmosferyczne, ponieważ zjeżdżalnia będzie wystawiona na działanie słońca, wiatru i wahań temperatury.  Niektórzy twierdzą, że połyskliwy ślizg za bardzo się nagrzewa. My obalamy ten mit i oferujemy połyskliwy ślizg, który z całą pewnością się nie nagrzewa, co widać na przykładzie naszej zjeżdżalni falistej 3,20 m.
pixel