Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zbudować budżetowy plac zabaw?

2023-04-14
Jak zbudować budżetowy plac zabaw?

Czy naprawdę trzeba wydać miliony monet, żeby stworzyć dzieciom przydomowy plac zabaw i cieszyć się ich codzienną radością? Nie, potrzeba przede wszystkim kreatywności i dobrego planu. Plac zabaw w ogrodzie czy na tarasie nie musi być przestrzenią do zabawy dla dzieci w różnym wieku, a dla Twoich. Porozmawiajcie, skoncentrujcie się na tym, co naprawdę ważne i czym najlepiej bawią się Twoje maluchy. Nie kupuj gotowych zestawów, a stwórz własny. To naprawdę duża oszczędność. 

Co możesz, zrób sam 

Zanim rzucisz się w wir zakupów, zastanów się, czy częściowo placu zabaw nie możesz zbudować własnymi rękami i z łatwo dostępnych materiałów. Przykładowo równoważnię wykonasz z kilku drewnianych kołków i desek. Możesz stworzyć nie tylko prostą przeszkodę, ale też z kilkoma zakrętami, a nawet różnicami wysokości. Twoje dzieci lubią się brudzić i bawić w piasku, a może nawet w błocie? To duża frajda, a będzie jeszcze większa, jeśli maluchy będą miały strefę sensoryczną z różnymi dodatkowymi narzędziami. Potrzebować będziesz kilku plastikowych pojemników, które wypełnisz piaskiem, wodą, gliną i żwirem. Dodatkowo zrób przegląd kuchni, czy nie masz w niej niepotrzebnych przyborów, których nie używasz, jak stare garnki, łyżki i miski. Sprawdź również, czy w piwnicy lub garażu nie masz drabiny, której nie używasz. Pamiętaj jednak, że powinna być ona w dobrym stanie, bez żadnych oznak uszkodzenia. Kluczowe jest bezpieczeństwo maluchów. Możesz postawić ją przy drzewie bądź ścianie domu. 

Wykorzystaj przestrzeń i wszystko, co się w niej znajduje 

Może trudno jest Ci sobie wyobrazić, jak ogromny potencjał ma Twój ogród lub podwórko. Wszelkiego rodzaju duże kamienie mogą stać się przeszkodą ćwiczącą równowagę, podobnie jak ławki. Krzesła wbij w ziemie, a przy jednym z nich zamontuj kierownicę, dzięki czemu powstanie auto, którym Twoje dzieci będą podróżowały po całej mapie świata. Wolną ścianę elewacji wykorzystaj na stworzenie ścianki wspinaczkowej. Potrzebować będziesz do tego specjalnych kolorowych uchwytów i kamieni. Dwa drzewa nieznacznie od siebie oddalone mogą stać się podstawą do stworzenia huśtawki typu hamak z kawałka materiału i liny. 

Czego nie możesz zrobić, kup 

Niskobudżetowy plac zabaw nie oznacza, że nie będzie konieczności zakupu niektórych elementów czy nawet całych sprzętów. Najważniejsze jest, aby było to miejsce bezpieczne dla dzieci, więc warto jest postawić na zabawki z atestem. Kluczowe jest, aby wszelkiego rodzaju zawieszenia, łączniki i inne elementy konstrukcyjne były solidne i odporne na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych czy też duże obciążenie. Warto jest kupić m.in. gotową huśtawkę, szczególnie jeśli Twój maluch ma dopiero rok czy 2 lata, wtedy niezbędna jest huśtawka kubełkowa. Jeśli chodzi o zjeżdżalnię, to możesz ją wykonać samodzielnie z kawałka deski, ale jeśli masz w ogrodzie spadek czy niewielkie wzniesienie. Jeśli nie, lepiej jest zainwestować w plastikowy lub metalowy ślizg. Są to tanie elementy, więc z pewnością zmieszczą się nawet w niewielkim budżecie. Na pewno zbudowany własnymi rękami plac zabaw dla dziecka to ogromna satysfakcja i też duża oszczędność pieniędzy. Zastanów się jednak, czy stworzona przestrzeń będzie bezpieczna dla dziecka i czy gałąź jest odpowiednim miejscem do zawieszenia huśtawki lub liny. Może warto jest połączyć hand made z gotowymi elementami, aby Twój maluch mógł bezpiecznie korzystać ze wszystkich dostępnych dla niego atrakcji.

pixel