Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaprojektować tor przeszkód na placu zabaw?

2023-08-21
Jak zaprojektować tor przeszkód na placu zabaw?

Tor przeszkód to konstrukcja łącząca dowolną liczbę elementów (urządzeń) lub też konfiguracja kilku urządzeń usytuowanych w odpowiedniej odległości od siebie, w przemyślanej kolejności. Dziecko w celu przejścia z punktu A do punktu B musi pokonać wszystkie przeszkody. Jest to dodatkowa atrakcja i wyzwanie dla malucha, które wspiera jego sprawność fizyczną i rozwija umysł. 

Tor przeszkód na placu zabaw a rozwój dziecka 

Plac zabaw pozwala dzieciom na aktywne spędzanie czasu wolnego. Mogą się wyszaleć i spożytkować odpowiednio swoje duże nakłady energii. Tor przeszkód poprawia ich koordynację ruchową i sprawność, trenuje siłę mięśni i zwinność. Uczy ponadto równowagi i balansu ciałem. Poza tym tor przeszkód na placu zabaw wymaga od dziecka podejmowania decyzji – musi ono wybrać drogę, która doprowadzi je do celu, a także znaleźć sposób na pokonanie przeszkody.

Na pewno sprzyja to spostrzegawczości i kreatywności. Maluch musi wykazać się umiejętnością właściwej oceny sytuacji. Ponadto tor przeszkód jest dla dziecka wyzwaniem, a więc ma ono okazję pokonać własne bariery, słabości i lęki. To także doskonałe miejsce do organizacji konkursów i wyścigów wśród dzieci, co z kolei uczy zdrowej rywalizacji i ducha fair play

Tor przeszkód dla malucha na placu zabaw

Podobnie jak cały plac zabaw, również tor przeszkód musi być dostosowany do wieku i możliwości dzieci. Nie każdy będzie odpowiedni dla kilkulatka. Kluczowe jest bezpieczeństwo malucha, który będzie w stanie samodzielnie lub z niewielką pomocą i kontrolą rodzica pokonać kolejne przeszkody. Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, to dobrze sprawdzą się małe zjeżdżalnie, a także niskie drabinki, ale koniecznie z uchwytami ułatwiającymi wchodzenie. Już trzylatek dobrze poradzi sobie z równoważnią, a także siatką zawieszoną na stosunkowo niskiej wysokości. Na takim torze przeszkód mogą znaleźć się różnego rodzaju mostki, ale muszą być zabezpieczone po bokach. 

Z czego powinien się składać tor przeszkód dla starszaka? 

Starsze dzieci potrzebują już zdecydowanie większych wyzwań. Tor przeszkód dedykowany dla nich powinien być już znacznie większy i trudniejszy. Konstrukcja niech będzie wyższa. Drabinki mogą być pozbawione uchwyty, a siatki zawieszone na wyższej wysokości. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie toru przeszkód o ściankę wspinaczkową, a także różnego rodzaju elementy do akrobacjiObręczetrapezy można wykorzystać do przejścia z jednej platformy na drugą, a drążki do wejścia na większą wysokość.

Tor przeszkód na placu zabaw to dodatkowa motywacja dla dziecka do spędzenia na nim więcej czasu. Maluch ma konkretny cel do osiągnięcia, co staje się źródłem motywacji. Aby do niego dotrzeć, musi pokonać kolejne przeszkody. W ten sposób uczy się i rozwija, dobrze się przy tym bawiąc.

pixel