Jak zaprojektować szkolny plac zabaw?
Dzieci niezależnie od wieku potrzebują spędzać czas na świeżym powietrzu, mieć przestrzeń do spożytkowania swoich dużych pokładów energii. Bardzo lubią spędzać czas na placu zabaw, co warto wykorzystać również w szkole. Taka przestrzeń dla uczniów pozwoli im aktywnie wykorzystać dłuższą przerwę, a nauczycielom zorganizować im czas wolny na przykład po lekcjach czy w trakcie zajęć wychowania fizycznego. Jak powinien wyglądać nowoczesny i cieszący się zainteresowaniem dzieci szkolny plac zabaw?
Szkolny plac zabaw z podziałem na strefy
Szkoła jest placówką, do której uczęszczają dzieci w bardzo różnym wieku. W szkole podstawowej spotykają się najmłodsi z nastolatkami. Mają oni różne preferencje i w inny sposób spędzają swój czas wolny, ale to właśnie sprawia, że zabawa na świeżym powietrzu staje się jeszcze bardziej różnorodna.
Jeśli chodzi o plac zabaw, to nie musi być to przestrzeń jedynie dla tych najmłodszych. Istnieje wiele rozwiązań, które zadowolą nawet nastolatków. Warto jest szkolny plac zabaw podzielić na strefy, z których każda będzie przeznaczona dla innej grupy wiekowej. Ci najmłodsi chętnie będą korzystali z huśtawek i zjeżdżalni, z kolei nastolatkowie z drabinek, lin i drążków. Dobrym pomysłem jest stworzenie także strefy sensorycznej z panelami muzycznymi, ścieżkami z płytami o różnych strukturach, tablicami edukacyjnymi i stacjami do eksperymentów. Z tej strefy z powodzeniem można korzystać podczas różnych zajęć lekcyjnych – chemii, biologii, geografii, muzyce i nawet matematyce. Nauka przez zabawę pomaga skuteczniej i szybciej przyswajać wiedzę, a także zrozumieć zjawiska występujące w przyrodzie.
Bezpieczny plac zabaw dla uczniów
To bez wątpienia jeden z najważniejszych aspektów szkolnego placu zabaw. Wszystkie urządzenia, które się na nim znajdują, muszą posiadać atesty. To także warunek konieczny, aby taki plac zabaw został dopuszczony do użytku. Należy zadbać o ogrodzenie, szczególnie jeśli plac zabaw znajduje się blisko parkingu czy ulicy dojazdowej do budynku. O bezpieczeństwie użytkowania placu zabaw decyduje ponadto podłoże. Powinno być stosunkowo miękkie, aby dobrze amortyzować ewentualne upadki. Może być to po prostu trawa lub piasek, który jednak musi spełniać odpowiednie wymogi – wielkość ziaren powinna wynosić od 0,2 do 2 mm. Najlepszym wyborem będą jednak płyty poliuretanowe lub nawierzchnia poliuretanowa wylewana. Bardzo łatwo jest się po niej poruszać, skutecznie amortyzuje wszelkie upadki, a dodatkowo jest antypoślizgowa. Występuje w różnych kolorach, które świetnie się sprawdzają do wydzielenia stref na placu zabaw.
Jakie wyposażenie na plac zabaw przy szkole?
Na szkolnym placu zabaw muszą znaleźć się sprzęty adekwatne do wieku dzieci, które będą z niego korzystały. Z racji tego, że zakres wiekowy jest duży, również wyposażenie powinno być zróżnicowane. Na pewno na szkolnym placu zabaw nie może zabraknąć podstawowych urządzeń, jak huśtawki czy zjeżdżalnie. Warto jest wybrać je w kilku wariantach. Dobrze sprawdzą się huśtawki płaskie, elastyczne i typu gniazdo, a także zjeżdżalnie o różnej długości, spiralne i tubowe. Przyda się też piaskownica, jak również drabinki, liny, siatki i elementy do akrobacji, takie jak obręcze, trapezy i drążki. Jeśli jest taka możliwość, na szkolnym placu zabaw może znaleźć się ścianka wspinaczkowa. Oczywiście jej wysokość nie może być duża, aby można było bezpiecznie korzystać z niej bez asekuracji. Szkolny plac zabaw może być osobną strefą lub częścią większego kompleksu sportowo-rekreacyjnego dla dzieci, na którym znajdują się boiska, miejsce do relaksu i odpoczynku. Dobrze zaplanowana koncepcja i przemyślany projekt pozwolą nie tylko dzieciom na zabawę na placu zabaw, ale też na naukę i rozwój swoich pasji.