Jak zagospodarować czas na zabawę w okresie szkolnym?
Rozpoczął się wrzesień. Dzieci tłumnie ruszyły do szkoły i skończył się czas beztroskiej zabawy i całych dni spędzanych na rozrywce. Nie znaczy to jednak, że najmłodsi mają rezygnować z atrakcji i skupić się wyłącznie na nauce. Można to skutecznie połączyć i pogodzić tak, aby zarówno rodzice, jak i dzieci, byli zadowoleni.
Dlaczego zabawa w okresie roku szkolnego jest tak ważna?
Jako dorośli dobrze wiemy, że nie jesteśmy w stanie ciągle pracować. Żaden człowiek nie jest robotem. Nie inaczej jest z naszymi pociechami. Nie ma szans, aby dzieci ciągle się uczyły, czytały, pisały i odrabiały zadania domowe. To fizycznie niemożliwe. Nie ma szans, aby skutecznie funkcjonować w takim trybie. Właśnie z tego powodu tak ważny jest odpowiedni balans.
Jeśli pokażesz dziecku, że w życiu można znaleźć czas na zabawę, z pewnością zobaczysz jego większe zaangażowanie w innych obszarach życia (przykładowo w nauce). Balans pomiędzy nauką a zabawą jest niezwykle istotny. Dziecko, które znajdzie czas na zabawę na zjeżdżalni czy huśtawce, będzie bardziej efektywne w szkole.
Zabawa na placu zabaw nie jest czasem straconym. Poza rozwojem motorycznym, sprawnościowym czy społecznym spełnia ona jeszcze jedną niezwykle istotną kwestię, która jest szczególnie ważna w trakcie roku szkolnego. Rozrywka na placu zabaw pozwala odstresować i wyczyścić głowę najmłodszych. W czasie zabawy nie myślą o szkole i codziennych obowiązkach.
W ten sposób dziecko może zregenerować siły na kolejny dzień nauki. Dotlenienie mózgu też jest niezwykle istotne po całym dniu spędzonym w szkole. Z tych powodów nie powinniśmy bagatelizować odwiedzin na placu zabaw lub stworzenia własnego placu zabaw przed domem!
Jak połączyć efektywną naukę i dobre oceny z beztroską zabawą?
Przede wszystkim należy wyjaśnić dzieciom, że w życiu jest miejsce i czas na obie te rzeczy. Niezależnie od wieku, zawsze będą miały do wykonania swoje obowiązki, ale nie ominą ich rozrywki. Jeśli skutecznie wytłumaczymy to naszym pociechom, zobaczymy ich szczęście, radość i zrozumienie.
Dobrze jest nakreślić dzieciom priorytety, obowiązki i najważniejsze zadania na każdy dzień i tydzień. W ten sposób nauczymy ich odpowiedzialności i organizacji czasu. Nie musimy nakreślać sztywnych zasad, takich jak najpierw nauka, później zabawa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko prosto ze szkoły pobiegło na plac zabaw w celu wykorzystania ostatnich promieni słońca. Nauka może poczekać do wieczora.
Oczywiście takie podejście sprawdzi się tylko i wyłącznie, jeśli dzieci będą pamiętać o swoich obowiązkach. Z tego powodu dobrze jest codziennie rozmawiać z najmłodszymi, nagradzać ich oraz, przede wszystkim, wspierać i pomagać!