Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać najlepszy sprzęt na plac zabaw?

2020-06-30
Jak wybrać najlepszy sprzęt na plac zabaw?Wyposażenie placów zabaw to bardzo ogólny termin używany do opisywania sprzętów, które umożliwiają najmłodszym zabawę oraz rekreację na świeżym powietrzu. Choć nie są one pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy w momencie rozmyślania nad prawidłowym rozwojem dziecka, odgrywają one w tym procesie kluczową rolę. Wpływają na rozwój umiejętności motorycznych i poznawczych, oraz także na umiejętności psychospołeczne dziecka. Dlatego wybór odpowiedniego wyposażenia na nasz plac zabaw może okazać się niełatwym zadaniem. Jak to zatem zrobić?

Wiek dziecka

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie musimy rozpatrzeć decydując się na zakup sprzętu na plac zabaw, jest wiek naszego dziecka. Wyposażenie takiego placu powinno być bowiem ściśle dostosowane do etapu rozwoju malucha tak, by czerpał on mnóstwo radości z zabawy jednocześnie się rozwijając. Powinniśmy wziąć pod uwagę umiejętności motoryczne malucha, jego zdolność do samodzielnej i bezpiecznej zabawy oraz to w jaki sposób bawi się najlepiej.

I tak na przykład, ścianka wspinaczkowa będzie nieodpowiednia dla dwuletniego dziecka, tak samo jak mały bujak dla siedmio lub ośmiolatka. Wszystkie akcesoria powinny być odpowiednio dopasowane do wieku i możliwości dziecka.

Ilość miejsca przeznaczona na plac zabaw

Zaraz po wieku dziecka, jest to jeden z najważniejszych czynników warunkujących wygląd i funkcjonalność przyszłego placu zabaw. Niezależnie od tego, czy plac zabaw stworzyć chcemy na własnym podwórku, szkolnym placu czy przed blokiem, odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi akcesoriami są bardzo istotne. Wyposażenie rozmieszczone zbyt gęsto względem siebie jest nie tylko niekomfortowe dla naszych maluchów, lecz stanowi również niebezpieczeństwo dla ich zdrowia. Pamiętać należy, że wyposażenie takie jak huśtawki czy zjeżdżalnie potrzebują osobnej i niemałej przestrzeni, tak by zabawa mogła przebiegać bezpiecznie i bez zakłóceń.

Osobiste preferencje, czyli to co spodoba się… dziecku

Dzieci, tak samo jak ludzie dorośli, mają swoje upodobania i przyzwyczajenia – również na placu zabaw. Jeśli zatem chcemy stworzyć im najlepsze warunki do zabawy i rozwoju, powinniśmy konsultować z nimi kwestie wyboru odpowiednich akcesoriów. Nierzadko bowiem zdarza się tak, że dziecko zostaje zaskoczone przez rodziców obszernym placem zabaw z mnóstwem wyposażenia, z których jedynie poszczególne będą użytkowane. Takie rozwiązanie nie tylko niepotrzebnie obciąża nasz budżet, ale również nie gwarantuje naszym pociechom pełni satysfakcji?

Co jednak, gdy dziecko jest jeszcze na tyle małe, że nie jest w stanie określić jednoznacznie swoich preferencji dotyczących sprzętu placu zabaw? Wówczas, jak i w każdej innej sytuacji, powinniśmy kierować się tym co dla nich dobre. Co to znaczy? Nie mniej nie więcej jak to, że należy zdecydować się na sprzęt, który zagwarantuje im zabawę przede wszystkim bezpieczną. Drugim aspektem, jest fakt wybrania sprzętu, który pozwoli na rozwój ich umiejętności motorycznych, czyli na przykład drabinki lub siatki.
pixel