Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wspinaczka wpływa na nasze dziecko?

2020-04-10
Jak wspinaczka wpływa na nasze dziecko?Zdecydowana większość z nas w dzieciństwie mnóstwo czasu spędzała na wspinaczki na drzewa lub pobliskie trzepaki. Wielu z nas lubiło balansować na ściankach w ogrodzie lub w drodze do domku na drzewie. Zatem każdy z nas wie jak istotna jest zabawa na świeżym powietrzu i jak dużą rolę podczas tej zabawy pełniła wspinaczka. Jednak w dzisiejszych czasach dzieci coraz rzadziej decydują się na takie atrakcje. Dlaczego wspinaczka jest tak ważna w życiu młodego człowieka? Zdecydowana większość z nas w dzieciństwie mnóstwo czasu spędzała na wspinaczki na drzewa lub pobliskie trzepaki. Wielu z nas lubiło balansować na ściankach w ogrodzie lub w drodze do domku na drzewie. Zatem każdy z nas wie jak istotna jest zabawa na świeżym powietrzu i jak dużą rolę podczas tej zabawy pełniła wspinaczka. Jednak w dzisiejszych czasach dzieci coraz rzadziej decydują się na takie atrakcje. Dlaczego wspinaczka jest tak ważna w życiu młodego człowieka?

Uniwersalne ćwiczenie

Niezależnie od tego czy dziecko wspina się na drzewo, trzepak czy ściankę wspinaczkową, wspinaczka jest złożonym procesem wpływającym na niemalże każdą partię naszego ciała. Jest to ćwiczenie, które wpływa na prawie wszystkie większe partie mięśniowe. Pozwala rozwinąć u dziecka górną część ciała, gdy ten korzysta z ramion i dłoni. Rozwija również dolne partie, gdy dziecko do wspinaczki używa nóg. Ponadto, wspinaczka wzmacnia mięśnie korpusu stabilizując kręgosłup i pozwalając na utrzymanie wyprostowanej sylwetki. Podczas wspinaczki zwinność, szybkość oraz równowaga i koordynacja ruchowa ulegają znacznemu poprawieniu.

Oprócz zalet płynących z fizycznego aspektu wspinaczki, proces ten kształtuje również psychikę naszego dziecka. Maluch wspinający się na różne przeszkody musi na początku podjąć się analizy trasy tak, aby wybrana przez niego droga była tą najłatwiejszą. Dodatkowo, musi on po drodze pokonywać rozmaite przeszkody. Uczy go to wytrwałości i skuteczności w drodze do wyznaczonego celu.

Odpowiedni sprzęt

Można by powiedzieć, że jeśli w naszym ogrodzie jest wystarczająco dużo drzew, wówczas nasza pociecha nie potrzebuje żadnego sprzętu. Jednak nie każdy z nas dysponuje własnym ogrodem, wobec czego możliwości wielu dzieci są w tym aspekcie mocno ograniczone.

Jednak nic straconego. Istnieje wiele równie ciekawych alternatyw na udaną i skuteczną wspinaczkę. Najlepszą z nich jest oczywiście ścianka wspinaczkowa zrobiona przez nas samych. Dlaczego taka ścianka będzie lepsza niż gotowa? Chodzi o możliwość konfiguracji kamieni znajdujących się na niej, a co za tym idzie o podnoszenie poziomu trudności dla naszego malucha. Można wówczas stosować kamienie o różnych rozmiarach i kształtach. Będzie to gwarancją świetnej zabawy, którą nasza pociecha szybko się nie znudzi.

Jeśli jednak nie mamy możliwości stworzenia takiej ścianki, zawsze można skorzystać z różnego rodzaju drabinek lub siatek. Jest to co prawda mniej skomplikowane rozwiązanie niż ścianka wspinaczkowa, jednak jest idealnym pomysłem na początek przygody ze wspinaczką. Siatki i drabinki nie stanowią bowiem tak dużej przeszkody jak ścianka i nie stawiają one tak dużego poziomu skomplikowania podczas wspinaczki.

Ostatnim urządzeniem do nauki wspinaczki mogą być wszelkiego rodzaju drążki i obręcze. Bardzo dobrze wpłyną one na górną część ciała naszego dziecka i będą idealną zachętą do dalszego rozwoju wspinaczkowych umiejętności.
pixel