Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wspinaczka pozytywnie wpływa na rozwój naszego dziecka?

2020-09-07
Jak wspinaczka pozytywnie wpływa na rozwój naszego dziecka?

Prosta, ale niezwykle interesująca i rozwijająca czynność

Wspinanie się fascynuje dzieci od ich najmłodszych lat. Już jako niemowlaki, które dopiero co raczkują, starają się wspinać na łóżka, krzesła, schody czy inne podwyższenia. W późniejszych latach, dzieci korzystają ze wspinaczki już stricte do zabawy. Na placach zabaw można znaleźć wiele różnego rodzaju lin do wspinaczki, drabinek lub innych przeszkód i elementów, które umożliwiają wykonywanie tej czynności. To świetna informacja, ponieważ dzięki temu wyjście na plac zabaw może być, poza oczywiście świetnym sposobem spędzenia wolnego czasu z dzieckiem, rewelacyjnym pomysłem pod względem rozwoju fizycznego i psychicznego naszego dziecka. Wspinaczka rozwija nie tylko aspekty motoryczne, jak siła, wytrzymałość, sprawność czy rozciąganie, ale również warstwę psychologiczną dziecka. Z tego powodu wspinaczka jest jedną z najlepszych czynności, jakie wykonują dzieci podczas zabawy na placach zabaw.

Kompleksowy rozwój fizyczny dziecka dzięki korzystaniu z placu zabaw

Wiele lin, drabinek, ścianek wspinaczkowych i innych przeszkód wymuszają na dziecku wspinanie się. Dzięki temu rozwijane są wszystkie grupy mięśniowe. Z tego powodu możemy być spokojni o prawidłowy rozwój fizyczny naszej pociechy, ponieważ podczas zabawy angażuje wszystkie niezbędne partie mięśniowe. Dodatkowo wspinaczka sprawia, że ciało staje się bardziej rozciągnięte oraz szeroko rozumiana sprawność, jest na lepszym poziomie. Z tego powodu nie powinno się zabraniać wspinaczki dziecku, nawet jeśli chce ono wchodzić na wysokie przeszkody.

Aspekt psychiczny i mentalny równie ważny jak ten fizyczny

Właśnie podczas wspinania się na wysokie linydrabinki czy ścianki dziecko kształtuje swoją odwagę. Wtedy zaczyna rozumieć pojęcie ryzyka i mierzy siły na zamiary. Poznaje czym jest strach, rozsądek, odwaga czy adrenalina. Nie powinniśmy się jednak bać o dziecko, ponieważ te doświadczenia z pewnością sprawią, że w przyszłości będzie lepszym człowiekiem, który nie będzie bał się żadnych wyzwań. W końcu jak był mały to wszedł na najwyższą ściankę na osiedlowym placu zabaw. Nic nie jest mu straszne.

Bezpieczeństwo wspinaczki na placach zabaw

Wiadomo, że każdy rodzic martwi się o swoje dziecko. Jednak na placu zabaw nie ma najmniejszego ryzyka na to, aby zrobiło ono sobie większą krzywdę. Wyższe ścianki czy liny posiadają odpowiednie zabezpieczenia, więc nie ma najmniejszego ryzyka na odniesienie kontuzji. Dodatkowo place zabaw są najczęściej o podłożu piaskowym, więc upadek nawet ze znacznej wysokości nie boli tak bardzo. A siniaki i zadrapania muszą być, w końcu to element szczęśliwego dzieciństwa.
pixel