Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak stworzyć plac zabaw dla najmłodszych?

2023-05-05
Jak stworzyć plac zabaw dla najmłodszych?

Zaleca się, aby dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i to niezależnie od pogody. A co, jeśli zostawiamy je pod opieką w żłobku, w którym mają spędzić średnio 8 godzin zamknięte w budynku wraz z 20 innymi maluchami? To wizja niekoniecznie optymistyczna. Żłobek powinien mieć plac zabaw, dzięki czemu dzieci mają szansę nie tylko korzystać ze świeżego powietrza, ale również się rozwijać i to na wielu płaszczyznach. 

Rozwój na świeżym powietrzu 

Dzieci w każdym wieku potrzebują ruchu, również te najmłodsze, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Są ciekawe świata i szukają okazji, aby go poznawać. Chętnie doświadczają nowych rzeczy i testują swoje nowe umiejętności. Trzeba dać im szansę się rozwijać, stworzyć im odpowiednią, bezpieczną przestrzeń, w której będą mogły się bawić i uczyć. Plac zabaw jest do tego idealnym miejscem. Pozwala aktywnie spędzić czas na zewnątrz. Świeże powietrze sprawia, że mózg się dotlenia, co sprzyja procesom myślowym i koncentracji. Poza tym to dobra okazja do budowania odporności dziecka, przystosowania się jego organizmu do każdych warunków. Dzieci mają okazję się wybiegać, powspinać i poskakać, co wspiera ich rozwój ruchowy. Układ nerwowy potrzebuje wielozmysłowej stymulacji, a na placu zabaw maluchy są w stanie doświadczyć zdecydowanie więcej bodźców niż w budynku żłobka. Poza tym odpowiednie sprzęty pomagają w rozwoju ich równowagi, koncentracji, myślenia przyczynowo-skutkowego, kreatywności i oceny własnych możliwości. Naprawdę godzina na placu zabaw jest w stanie wycisnąć z dzieciaków więcej niż cały dzień w domu czy na sali żłobkowej. 

Bezpieczeństwo ponad wszystko 

Żłobek jest miejscem dla dzieci w wieku 1-3 lata. To jeszcze maluchy, niektóre nawet nie potrafią chodzić, z kolei inne dopiero się tego uczą. Częste upadki i potknięcia wymuszają wzmożoną kontrolę na opiekunach. Dzieci w tym wieku jeszcze nie zawsze rozumieją niektóre komunikaty, chodzą własnymi ścieżkami i trzeba im wielokrotnie powtarzać, co im wolno, a co jest zabronione. Projektując plac zabaw, trzeba uwzględnić wszystkie te aspekty. Przede wszystkim powinien mieć on ogrodzenie i zamykanie, do którego dzieci nie mają dostępu. Jeśli chodzi o nawierzchnię, to musi ona amortyzować upadki, mieć strukturę, która zapobiega urazom lub przynajmniej je minimalizuje. Najlepiej sprawdza się gumowa nawierzchnia wylewana, płyty z tworzywa sztucznego lub po prostu piasek bądź trawa. Nie najlepszym pomysłem jest wykonanie nawierzchni z betonu, który jest twardy i chropowaty. Poza tym teren placu zabaw powinien być na tyle duży, żeby maluchy mogły swobodnie się po nim poruszać. Powinno się go zacienić, aby można było z niego korzystać również w upalne dni. 

Plac zabaw adekwatny do wieku dzieci 

To teraz krótko o tym, co jest najważniejsze dla naszych milusińskich, a więc o sprzętach i zabawkach na placu zabaw w żłobku. W tym przypadku koniecznie trzeba uwzględnić wiek, umiejętności i zainteresowania dzieci. Jeśli chodzi o huśtawki, to najlepsze będą te kubełkowe z zabezpieczeniami, a także typu gniazdo. Rezygnujemy z płaskich i elastycznych bez oparcia. Świetnie sprawdzą się też wszelkiego rodzaju bujaki na sprężynach, a także karuzele z siedziskami. Zjeżdżalnie nie powinny być za wysokie, a wejście na nie bezpieczne, a więc po schodkach z szerokimi stopniami i barierkami, których dzieci mogą się trzymać. Przyda się też domek z akcesoriami i koniecznie piaskownica, która fantastycznie wspiera rozwój sensoryczny małych dzieci. Rodzice coraz częściej zwracają uwagę na to, czy wybrany przez nich żłobek ma przestrzeń na zewnątrz do zabawy dla dzieci. To jeden z ważniejszych czynników, który ma wpływ na ich decyzje. Maluchy potrzebują ruchu i okazji do poznawania świata. Wszystko to jednak w granicach bezpiecznej zabawy.

pixel