Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw dla dzieci?

2023-02-06
Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw dla dzieci?

Przed pierwszym wyjściem na plac zabaw z maluchem zawsze są obawy, czy jest on bezpieczny, przystosowany do wieku naszego dziecka, przyjazny żądnym przygód małym odkrywcom. No właśnie, z założenia place zabaw są dla dzieci, a więc powinny spełniać określone warunki. Nie bez powodu jednak pojawiają się u rodziców wątpliwości. Jaki plac zabaw jest tym bezpiecznym? 

Lokalizacja placu zabaw 

To często pomijany aspekt przy wyborze placu zabaw dla dziecka. Wydawać by się mogło, że przecież to nie ma większego znaczenia…, ale jednak ma. Położony blisko ruchliwej ulicy czy w sąsiedztwie drogi rowerowej nie zawsze będzie się wpisywał w założenia miejsca przyjaznego dziecku. Przecież na drodze może się zdarzyć wypadek, a rowerzysta, tracąc koncentrację, wjechać na teren placu zabaw. Zatem najlepiej, jeśli jest on położony w parku lub na dużej polanie. Poza tym na terenie, który nie jest zacieniony, przynajmniej częściowo, może nie wystarczyć czapka na głowę i krem z filtrem. Długa ekspozycja na słońce jest niebezpieczna dla maluchów. Cień na placu zabaw mogą stworzyć wysokie drzewa lub specjalne zadaszenia.

Podłoże, które zapewni przyjemną i bezpieczną zabawę

Opcji jest wiele – naturalna trawa, piasek, gumowe płyty, nawierzchnia poliuretanowa, kamyczki, żwir, a nawet beton. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to jest bardzo twarda i nie sprzyja ewentualnym upadkom. Według nas jest w pierwszej kolejności do odrzucenia. A co z kamyczkami i żwirem? To już lepsza opcja, chociaż niektórym może przeszkadzać przedostawanie się ich do butów, co na pewno nie jest niczym przyjemnym. Po piasku, a nawet trawie można chodzić na boso, za co duży plus. To świetna opcja i też bardzo bezpieczna. Gumowa i poliuretanowa nawierzchnia też sprawdzi się na placu zabaw bardzo dobrze. 

Ogrodzony teren zabawy

Na szczęście w tej kwestii inwestorzy i wykonawcy nadrobili zaległości i większość nowo powstających placów zabaw ma ogrodzenie, nie jest to jednak reguła. Ograniczony teren zmniejsza ryzyko ucieczki dziecka, a także zaśmiecania placu zabaw przez przypadkowych przechodniów. Może on być ogrodzony siatką, niskim płotem lub po prostu żywopłotem. 

Strefa zabawy dla dzieci dostosowana do wieku dzieci 

Wybierając plac zabaw, większość rodziców kieruje się jego wyposażeniem. Zwraca uwagę na to, jakie zabawki i sprzęty się na nim znajdują. Słusznie, nie wszystkie place zabaw są dla każdego dziecka. To, co jest na pewno ważne, to materiał, z jakiego wykonane są sprzęty. Jeśli jest to plac zabaw drewniany, to powierzchnia naturalnego materiału powinna być odpowiednio wykończona, aby nie wystawały żadne ostre elementy. W przypadku plastikowych placów zabaw to ryzyko jest mniejsze, chociaż na pewno na ostrych zakończeniach przydadzą się specjalne nakładki.

Bezpieczny plac zabaw

To, co jest niezwykle ważne, to przystosowanie placu zabaw do konkretnej grupy wiekowej. Największe i najlepsze mają wydzielone kilka stref – dla maluchów, starszaków, a nawet dla rodziców, gdzie znajdują się ławki i stoliki. Wyraźny podział, np. kolorami nawierzchni ułatwia ocenę, które sprzęty są odpowiednie dla konkretnego wieku. Pomocny okaże się również regulamin i plan placu zabaw. Na pewno to, czy dany plac zabaw jest bezpieczny dla dziecka, powinien ocenić rodzic, a nie ono samo. Dzieci nie powinny się na nim bawić bez opieki osoby dorosłej, szczególnie te do lat 7. Nie można też ufać, że każdy miejski i ogólnodostępny plac zabaw jest miejscem przystosowanym do aktywności młodego człowieka w każdym wieku. Oczywiście są takie place zabaw, które świecą naprawdę dobrym przykładem. 

pixel