Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak może wyglądać tematyczny plac zabaw?

2023-11-20
Jak może wyglądać tematyczny plac zabaw?

Kreatywność projektantów nie zna granic. Powstają to coraz ciekawsze place zabaw, które często przypominają miniaturowe odpowiedniki prawdziwych budowli. To niesamowite, jak wielka jest wyobraźnia ludzi, którzy tworzą tak cudowne miejsca dla dzieci. Tematyczne place zabaw stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, dzieci je uwielbiają!

Po co budować tematyczne place zabaw? 

Tematyczny plac zabaw to taki, który powstaje w oparciu o konkretny temat przewodni. Cała sceneria jest podporządkowana jednemu zagadnieniu. Wszystkie elementy się ze sobą łączą i współgrają pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Całość scala wybrany motyw. Co ważne, musi nawiązywać on do tematu atrakcyjnego dzieciom. Ma być to miejsce, które będzie się im kojarzyło jak najbardziej pozytywnie.

Tematyczny plac zabaw pobudza wyobraźnie dziecka, rozwija jego kreatywność i sprawia, że maluchy chętnie wcielają się w role. Mogą być kapitanem statku, księżniczką uwięzioną na wieży czy superbohaterem. Taki plac zabaw sprawia, że fikcja staje się rzeczywistością, przynajmniej na chwilę. Poza tym tematyczny plac zabaw uatrakcyjnia miejsca publiczne. Warto jest pomyśleć na dopasowaniu go do klimatu otoczenia. W parku może powstać plac zabaw o motywie leśnych skrzatów, a w nadmorskim hotelu nawiązujący do zagadnienia świata podwodnego. 

Gotowe pomysły na tematyczne place zabaw 

Jeśli chodzi o popularne kierunki tematyczne, to wśród nich jest na pewno statek piracki. Dzieci mogą wspiąć się po linie na pokład statku, wcielić się w rolę pirata lub marynarza i wypłynąć w daleki rejs. Na takim tematycznym placu zabaw świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju liny, drabinki, okrągłe huśtawki drewniane, koła sterownicze i lornetki.

Kolejny pomysł to plac zabaw o motywie zamku. Swoje miejsce odnajdą na nim zarówno mali rycerze, jak i księżniczki. Niech pojawią się wieże, na które prowadzą drabinki, a zejść po nich można jedynie przy pomocy liny. Przydadzą się też różnego rodzaju mosty i tunele.

Świetnym rozwiązaniem jest ponadto „kosmiczny plac zabaw”. Zabiera on dzieciaki w podróż po odległej galaktyce. To miejsce, gdzie można pobujać w obłokach na różnego rodzaju huśtawkach, gdzie znajdują się konstrukcje w kształcie planet i księżyca, a także podłoże z motywem gwiazd.

Pomysł budowy tematycznego placu zabaw warto skonsultować z rodzicami innych maluchów. Dzięki takiej burzy mózgów na pewno razem wpadniecie na jakiś wyjątkowy pomysł lub inspirację.

Kreatywny, ale bezpieczny plac zabaw 

Puszczając wodze fantazji, nie można jednak zapominać o tym, co na placu zabaw jest najważniejsze – o bezpieczeństwie. Wszystkie urządzenia muszą być certyfikowane, a między nimi należy zachować odpowiednią odległość. Ponadto plac zabaw powinien posiadać stosunkowo miękką nawierzchnię, która amortyzuje upadki, jak również ogrodzenie zapobiegające nagłemu wybiegnięciu dziecka poza wyznaczony teren.

W przypadku publicznego placu zabaw nie zapomnij o regulaminie, który musi stanąć w widocznym dla każdego miejscu. Tematyczne place zabaw, podobnie jak każde inne, muszą przechodzić okresowe przeglądy. Wszelkie usterki należy natychmiast usuwać, a urządzenia, które nie nadają się już do użytku, trzeba od razu naprawić lub wymienić. Statek piracki, kosmos, zamek księżniczki, podwodny świat, leśna kraina czy też prehistoryczny świat dinozaurów… wszystko to jest doskonałą inspiracją do stworzenia tematycznego placu zabaw. W sklepie OTITU znajdziesz urządzenia i akcesoria, które pomogą Ci zrealizować swój kreatywny plan.

pixel