Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak długo powinniśmy opiekować się naszym dzieckiem na placu zabaw?

2021-07-16
Jak długo powinniśmy opiekować się naszym dzieckiem na placu zabaw?

Dlaczego czasami tak ciężko zapanować nad dzieckiem?

Dzieci są wulkanem energii, szczególnie jeśli mają kontakt z rówieśnikami na tak atrakcyjnymi miejscu jak plac zabaw. Oczywiście jako rodzice powinniśmy uczyć naszych maluchów odpowiedniego zachowania. Czasami jednak jest to wręcz niemożliwe. Dużo zależy od sposobu wychowania dziecka, tego jak wiele uwagi mu poświęcamy i jakie warunki mu zapewniamy.

Jednak nie możemy też wszystkiego zrzucać na rodziców i kwestie związane z wychowaniem. Są pewne aspekty, na które niestety nie mamy wpływu. Zarówno my, rodzice, jak i nasze pociechy. Charakter i usposobienie dziecka, a także pewne nawyki kształtują się mimowolnie.

Pewne zachowania możemy wyeliminować lub zastąpić innymi, bardziej odpowiedzialnymi i po prostu lepszymi. Mimo tego nie możemy oczekiwać od dziecka, które ciągle się rozwija, że z dnia na dzień zmieni swoje usposobienie i nastawienie do pewnych rzeczy o 180 stopni. Kształtowanie nawyków może trwać nawet latami, szczególnie w przypadku młodych ludzi, którzy znajdują się w fazie rozwoju.

Czy możemy zostawić dziecko samemu sobie na placu zabaw?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli widzimy, że maluch dobrze się zachowuje w kontakcie z rówieśnikami i potrafi bawić się odpowiedzialnie oraz bezpiecznie, możemy zaryzykować i pozwolić mu na samodzielną zabawę. Powinniśmy to zrobić jednak delikatnie i stopniowo.

Na początek dobrym rozwiązaniem jest małe oszustwo naszej pociechy. Możemy zostawić dziecko na placu zabaw, aby miało świadomość, że bawi się bez opieki rodziców. Jednak nie odchodzimy za daleko, tylko doglądamy zachowania naszego malucha zza rogu lub z większej odległości. Ważne, aby robić to w ukryciu i nic nie mówić dziecku. Wykorzystując ten sposób, jesteśmy w stanie skontrolować w jaki sposób dziecko bawi się podczas naszej pozornej nieobecności.

Jeśli wszystko jest w porządku, możemy rzeczywiście zacząć zostawiać malucha na dłuższy okres czasu. Jednak warto regularnie sprawdzać, co nasze dziecko porabia podczas zabawy. Kiedy widzimy, że nasze dziecko bawi się odpowiedzialnie i nie zachowuje się w sposób nieodpowiedni. Możemy mu wtedy w pełni zaufać i zostawić na bezpiecznej zjeżdżalni czy plastikowej huśtawce.

W jakim wieku dziecko powinno bawić się samodzielnie na placu zabaw?

Przyjmuje się, że w wieku około dziesiątego roku życia, dziecko jest wystarczająco ukształtowane i odpowiedzialne. Oczywiście w przypadku takich aspektów sprawdza się przysłowie „ile ludzi, tyle opinii”, więc ostateczną decyzję powinniśmy podjąć sami. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do samodzielnej zabawy naszego malucha, możemy wybudować prywatny plac zabaw przed domem. Dzięki możliwościom, jakie oferuje na przykład sklep internetowy OTITU, proces tworzenia placu zabaw jest banalnie prosty i każdy może sobie na to pozwolić.

pixel