Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o zjeżdżalnie i huśtawkę na placu zabaw?

2020-05-21
Jak dbać o zjeżdżalnie i huśtawkę na placu zabaw?Zjeżdżalnia, utrzymana w dobrym stanie, to absolutna podstawa udanej zabawy i masy radości z każdego ślizgu. Nie inaczej sprawa się ma w kwestii dziecięcych huśtawek. Zadbanie o to, by każda jej część działała prawidłowo, daje naszym dzieciakom możliwość wielu godzin zabawy.

Nie ma bowiem co ukrywać – zarówno zjeżdżalnia jak i huśtawka to akcesoria, bez których nie może się obyć żaden plac zabaw. Idąc dalej, są to najczęściej uczęszczane przez maluchy atrakcje, podczas zabawy na placu zabaw. Niemniej jednak, utrzymywane w złej kondycji nie dają już tyle frajdy co dotychczas. Jak zatem zadbać o to, by nasza zjeżdżalnia i huśtawka cieszyły nasze dzieci przez wiele sezonów?

Po pierwsze – czystość

Czyszczenie sprzętów do zabawy, które znajdują się na zewnątrz, może wydawać się oczywistością. Jednakże wielu z nas zapomina o tym obowiązku, co bezpośrednio przekłada się na jakość tych urządzeń. Odpowiednie wyczyszczenie całej konstrukcji zjeżdżalni zapewni nie tylko lepszą jakość ślizgu. Pomoże również usunąć z niej wszelkiego rodzaju bakterie i zabrudzenia, które nazbierały się podczas wcześniejszego korzystania.

Jak często?

Generalne czyszczenie huśtawek czy zjeżdżalni powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Najlepiej jeśli będzie to początek sezonu wiosennego. Nagromadzony przez cały okres udanej zabawy brud nie tylko utrudnia zabawę, lecz także zniechęca nasze dzieci do korzystania z tych atrakcji. Nie wspominając już o nieustannie zabrudzonych ubraniach, każdorazowo, gdy nasze dziecko wróci z placu zabaw. Oczywiście, warto również okresowo dbać o czystość naszego zestawu. Niemniej jednak warto co najmniej raz do roku poświęcić temu procesowi nieco więcej czasu, tak by nasze pociechy mogły cieszyć się swoimi atrakcjami przez długi czas.

Jak się za to zabrać?

Niezależnie od tego, czy zabieramy się za mycie huśtawki czy zjeżdżalni, sam proces czyszczenia nie jest skomplikowany i wygląda bardzo podobnie. Na samym początku przy pomocy węża ogrodowego spłukujemy z powierzchni luźne kawałki zanieczyszczeń. Pozwoli to nawilżyć powierzchnię przed myciem i pozbawi nas problemu ręcznego pozbywania się różnych odłamków. Zaraz po tym, do wiadra wlewamy ciepłą wodę z odrobiną detergentu. Taką mieszanką, za pomocą gąbki lub szczotki, czyścimy dokładnie całą zjeżdżalnie, wszystkie jej zakamarki – razem z tymi pod spodem ślizgawki. Ten sam scenariusz powtarzamy w przypadku huśtawki. Dokładnie umyte atrakcje płuczemy pod bieżącą wodą. Na sam koniec warto jest zdezynfekować wszystkie poręcze i łańcuchy, tak by pozbyć się resztek zanieczyszczeń.

Woskowanie i smarowanie

W przypadku zjeżdżalni, dobrze jest zadbać o nadanie jej lepszych właściwości ślizgowych. Przy okazji corocznej konserwacji można naszą zjeżdżalnie poddać woskowaniu. Może to być zarówno papier woskowany lub wosk w sprayu. Ważne jednak, by dokładnie wetrzeć go w powierzchnię zjeżdżalni, tak by wosk całkowicie wniknął w jej strukturę.

Jeśli chodzi o huśtawkę – tutaj najważniejsze są połączenia łożyskowe lub zawiesia, na których jest podwieszona. Dobrze jest zadbać o odpowiednie nasmarowanie tych elementów, gdyż płynność funkcjonowania huśtawki wpływa nie tylko na jakość zabawy, lecz również na jej bezpieczeństwo.
pixel