Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o piasek w piaskownicy?

2023-10-23
Jak dbać o piasek w piaskownicy?

Dzieci uwielbiają zabawę w piaskownicy. Problemem zarówno na prywatnym, jak i publicznym placu zabaw jest jednak czystość piasku. Wraz z upływem czasu miejsce zabawy dla maluchów pozostawia wiele do życzenia pod względem czystości i estetyki. Trzeba wiedzieć, że piasek w piaskownicy wymaga regularnej wymiany. To jednak nie wszystko. Warto również zapobiegać ewentualnym nieczystościom, jeśli to tylko możliwe. 

Piaskownica z zamykaniem

W ogrodzie, na tarasie czy balkonie najlepiej sprawdzi się zamykana piaskownica. Po skończonej zabawie, wystarczy ją przykryć, aby uniknąć zanieczyszczeń. Znacznie trudniej jest o to zadbać w przypadku publicznego placu zabaw. Raczej nikt nie kontroluje codziennie stanu placu zabaw i tym samym brakuje osoby, która mogłaby regularnie otwierać i zamykać piaskownicę. Dobrym pomysłem jest jej osłonięcie daszkiem. W ten sposób, przynajmniej częściowo, można uniknąć szybkiego zabrudzenia piasku. Alternatywą dla zamykania czy daszku jest po prostu plandeka czy folia. Ważne jest, aby przykrycie było szczelne, odporne na wiatr, wodę oraz niskie i wysokie temperatury. 

Jak się pozbyć odchodów zwierzęcych i mrówek z piaskownicy?

Jeśli chodzi o zabrudzenia w piaskownicy, to częstym problemem są odchody zwierzęce. Ich obecność w tym miejscu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Odchody, a dokładniej bezpośredni kontakt z nimi, może być zagrożeniem dla zdrowia małych dzieci. W kale nierzadko znajdują się niebezpieczne zarazki i larwy pasożytów. Jeśli takie „niespodzianki” pojawią się w piaskownicy, koniecznie należy w pierwszej kolejności całkowicie opróżnić ją z piasku, następnie zdezynfekować, po czym ponownie uzupełnić. Równie uciążliwym problemem są mrówki w piaskownicy. Nie zaleca się jednak stosowania chemicznych proszków na owady, trzeba mieć na uwadze, że jest to miejsce zabawy dzieci. Sprawdzonym sposobem na mrówki w piaskownicy jest cynamon, wystarczy zmieszać go z piaskiem, aby odstraszyć owady. Aby zapobiec ich pojawieniu, w pobliżu piaskownicy warto posadzić rośliny o intensywnym zapachu, którego mrówki nie lubią. Są to między innymi tymianek, lawenda i nagietek. 

Wymiana piasku w piaskownicy 

Piasek w piaskownicy nigdy nie będzie idealnie czysty. Na jego stan wpływa pogoda, owady, zwierzęta, ale też bawiące się tam dzieci. Zabrudzenia, które są widoczne gołym okiem, powinno się usuwać na bieżąco – dotyczy to liści, gałęzi czy po prostu odpadów, które nie powinny się w piaskownicy w ogóle znaleźć. Zaleca się, aby piasek w piaskownicy wymieniać przynajmniej 2 razy w roku. Częstotliwość ostatecznie zależy od wielkości piaskownicy, miejsca, w którym się znajduje, i intensywności jej użytkowania. Najlepszą do tego porą jest wiosna, a potem środek lata. Oczywiście, nie zapominamy o sytuacjach, które wymuszają natychmiastowe opróżnienie piaskownicy z piasku, jak pojawiające się w niej odchody zwierzęce. Idealnie jest, jeśli w piaskownicy znajduje się tylko piasek, zabawki i... dzieci. Tak się jednak zdarza tylko natychmiast po jej uzupełnieniu piaskiem. Potem gromadzą się w niej zanieczyszczenia. Jest to nieuniknione. Dlatego warto zadbać o to, aby piaskownica pozostawała zadbanym miejscem, które jest bezpieczne dla dzieci. To gwarantuje świetnie spędzony czas na placu zabaw przez cały rok!

pixel