Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak bezpiecznie zaaranżować plac zabaw?

2021-04-19
Jak bezpiecznie zaaranżować plac zabaw?

Plac zabaw - czyli miejsce aktywnej rozrywki

W dzisiejszych czasach niezwykle ważnym aspektem rozwoju dzieci jest zapewnienie im prawidłowej dawki ruchu i aktywności fizycznej. Na co dzień przesiadują godzinami przed komputerem, oglądają filmy i grają na telefonie. To czynności, które mogą negatywnie wpływać na ich rozwój psychiczny, a na pewno są fatalne dla zdrowia i rozwoju fizycznego. Dzieci muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, aby uwolnić gdzieś energię, która się w nich kłębi. W końcu to takie małe, temperamentne wulkany energetyczne. Najłatwiej zapewnić dzieciom aktywność fizyczną w postaci zabawy.

Nasze pociechy kochają rozrywkę pod każdą postacią i jeśli tylko umożliwimy im radosne spędzenie czasu, z pewnością będą zadowolone. Zabawa na placu zabaw z pewnością jest aktywnością, która przyczyni się do uśmiechu na twarzy naszych dzieci. Korzystanie z takiej formy przyjemności zapewnia nieograniczone możliwości, rozwijanie kreatywnego myślenia, wszechobecny ruch, a przy tym radość i szczęście.

Bezpieczny plac zabaw - na co trzeba zwrócić uwagę 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, dzieci to źródło niesamowitej energii. Są bardzo żywiołowe, witalne, dynamiczne i aktywne. Ciężko je upilnować podczas radosnej i beztroskiej zabawy. Emocje, jakie nimi rządzą podczas przyjemnego czasu rozrywki są niewyobrażalne, ponieważ cieszą się i nie myślą o niczym innym. W takich chwilach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo naszych pociech. Absolutną podstawą jest nauczenie ich i uświadomienie, że nieodpowiedzialna zabawa może stać się przyczyną powstawania kontuzji, ran i skaleczeń. Dzieci powinny wiedzieć, że nie mogą się popychać, uderzać czy skakać po atrakcjach. Muszą korzystać z nich pojedynczo oraz zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo możemy zwiększyć ochronę naszych pociech poprzez wybudowanie prywatnego placu zabaw i zaaranżowania go w jak najbardziej bezpieczny sposób. Wbrew pozorom to bardzo proste zadanie. 

Na co zwrócić uwagę, tworząc bezpieczny plac zabaw? 

Przede wszystkim musimy prawidłowo połączyć wszystkie elementy, składające się na plac zabaw. Belki powinny być dobrze spasowane, wszelkie śrubki dobrze skręcone, liny odpowiednio zamocowane, a zjeżdżalnie stabilne. Precyzyjne wykończenie jest absolutną podstawą i fundamentem bezpiecznego placu zabaw. Poza tym możemy wykorzystać naturalne warunki do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Jeśli wybudujemy przestrzeń do zabawy dla naszych dzieci na trawie lub piasku, możemy mieć pewność, że dzieci nie zrobią sobie wielkiej krzywdy. Co najwyżej zetrą sobie łokcie i kolana, ale to jest wręcz wskazane w ich wieku. Spadając z wysokości na miękką nawierzchnię zdecydowanie zwiększamy bezpieczeństwo na przydomowym placu zabaw.

Jeśli budujemy plac zabaw na betonie lub innej twardej powierzchni, możemy skorzystać z bogatej oferty gumowych mat. Możemy nimi wyłożyć podłoże, dzięki czemu zabawa będzie bezpieczniejsza. W celu zminimalizowania ryzyka możemy wykorzystać kolorowe zaślepki na śruby i nakładki na belki. W ten sposób unikniemy ryzyka skaleczenia na metalowych i drewnianych końcówkach. Wytrzymałość i stabilność zapewniają również akcesoria montażowe, które dostępne są w naszym sklepie internetowym. Warto sprawdzić i zaopatrzyć się w niektóre z nich, ponieważ zwiększają one bezpieczeństwo każdego placu zabaw.

pixel