Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Huśtawka bocianie gniazdo – za co pokochały ją dzieci?

2022-12-20
Huśtawka bocianie gniazdo – za co pokochały ją dzieci?

Kiedy zaczęła pojawiać się na placach zabaw, od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci…i dorosłych. Huśtawka bocianie gniazdo to coś zupełnie innego niż klasyczna huśtawka kubełkowa dla maluchów i płaska dla starszaków. Różni się od nich nie tylko wyglądem, ale i sposobem użytkowania. Dlaczego na placu zabaw ustawiają się do niej długie kolejki? 

Bocianie gniazdo, czyli nietypowa huśtawka 

Bocianie gniazdo jest większą huśtawką niż standardowe modele. Jest na nim więcej miejsca, dzięki czemu można na nim z powodzeniem usiąść, a nawet się położyć. Składa się ze stelaża oraz grubych lin, tworzących tzw. pajęczynę. Zawieszona jest na sznurkach, na jednym lub dwóch haczykach. Huśtawka bocianie gniazdo ma najczęściej okrągły kształt i występuje w różnych rozmiarach. Są jednak modele o kształcie owalnym i bardziej podłużnym. Poza tym siedzisko nie musi być wykonane ze sznurków tworzących sieć, a być całościowo wypełnione materiałem. Bocianie gniazdo ma też duże obciążenie, więc w większości przypadków mogą z niego korzystać również dorośli. 

Zabawa w pojedynkę i w towarzystwie 

Dużą zaletą bocianiego gniazda jest możliwość huśtania się na nim z drugą osobą. To świetna zabawa dla dzieci, które chcą bawić się razem. Maluchy chętnie próbują nowych i nietypowych rzeczy. Są przyzwyczajeni, że huśtawka jest jednoosobowa, więc takie rozwiązanie zachęci ich do częstszej zabawy na świeżym powietrzu. Oczywiście z bocianiego gniazda można korzystać także samemu, a więc wedle uznania. Jest na nim wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić na siedzisku nawet nogi czy też się położyć. To kreatywna huśtawka, z której można korzystać na wiele sposobów. Wyobraźnia dzieci nie zna granic, więc możesz być zaskoczony, co Twój maluch wymyśli, aby jeszcze lepiej bawić się na bocianim gnieździe. 

Jak wybrać bezpieczną huśtawkę bocianie gniazdo? 

Wybór tego typu huśtawek jest bardzo duży. Różnią się one rozmiarem i kształtem, ale i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę, czy bocianie gniazdo posiada certyfikat i jest zgodny z obowiązującą normą PN-EN 1176:2009. To ważne, ponieważ jest to gwarancja, że zabawka spełnia restrykcyjne wymagania i jest bezpieczna w użytkowaniu przez dzieci. Ponadto sprawdź, czy liny są odpowiednio grube, a zawieszenie wyposażone jest w solidne, metalowe haczyki.

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne i użyteczne, to huśtawkę wybieraj z uwzględnieniem wieku dziecka. Dla młodszych lepiej sprawdzi się pełne bocianie gniazdo bez wolnych przestrzeni pomiędzy przeplatającymi się linami. Starsze mogą już korzystać ze standardowego modelu. Wielkość też ma znaczenie, szczególnie jeśli bocianie gniazdo będzie przeznaczone dla rodzeństwa lub ma się na nim bawić więcej niż jedno dziecko.  A Ty miałeś szansę już próbować zabawy na bocianim gnieździe? Twoje dziecko chętnie z niego korzysta na publicznych placach zabaw? Przyznasz, że to huśtawka, która stwarza ogromne możliwości zabawy, znacznie większe niż klasyczne, powszechnie znane modele. 

pixel