Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia placów zabaw w Polsce i na świecie

2022-02-14
Historia placów zabaw w Polsce i na świecie

Place zabaw wbrew pozorom są na świecie dłużej niż obecnie żyjący ludzie. Od najdawniejszych czasów rezydencje prywatne, jak i ogrody publiczne stworzone były w celach rozrywkowych i wypoczynkowych. Dzieci przed wiekami również musiały mieć swoje miejsce do zabawy, przez to tworzone takie przestrzenie, które dziś nazwalibyśmy placem zabaw. Jak i kiedy powstały? Gdzie wybudowany pierwszy plac zabaw w Polsce? I dlaczego tego typu przestrzenie są ponadczasowym rozwiązaniem, które nawet dziś jest bardzo popularne?

Place zabaw w średniowieczu – początek historii miejsca do zabawy dla dzieci

Pierwsze "ogrody zabaw" powstawały już w średniowieczu. Jednakże wtedy były one przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przez specyfikę tych czasów budowano proste i uniwersalne przestrzenie wypoczynkowe i rozrywkowe.

Pierwsze prawdziwe place zabaw powstały w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Jako najstarszy z nich można by niewątpliwie uznać komunalny plac zabaw w Norymberdze z 1876 roku. Natomiast pierwszy udokumentowany publiczny plac zabaw w Anglii powstał w roku 1877 w Birmingham przy ul. Burbury.

W Stanach Zjednoczonych pierwsze miejsce do zabawy dla dzieci powstało (w zależności od źródła) w 1885 roku w Bostonie lub w 1887 roku w San Francisco. Co ciekawe w Kalifornii znajduje się nawet kamień, upamiętniający to wydarzenie.

Pierwszy plac zabaw w Polsce otwarto 21 czerwca 1889 roku w parku Jordana w Krakowie. Następnie zbudowano przestrzeń dla dzieci w Warszawie, która została ufundowana ze środków Wilhelma Ellisa Raua.

Od lat 70. XX wieku place zabaw zaczęto urządzać w bardziej uporządkowany sposób. Ustanowiono normy bezpieczeństwa, a od lat 90. stworzono normy międzynarodowe. W efekcie zaowocowało to zmniejszeniem się liczby wypadków, ale i ujednoliceniem sprzętu.

Coraz częściej tworzono "ekologiczne place zabaw", zwane także placami zabaw bliżej natury. W wielu krajach zaczęto zwracać większą uwag ę na to, gdzie bawią się dzieci i czego mogą się w trakcie zabawy nauczyć.

Place zabaw dzisiaj dają wiele możliwości aranżacji przestrzeni

W dzisiejszych czasach możesz stworzyć wymarzony plac zabaw przed własnym domem. Wszystko dzięki akcesoriom na plac zabaw dostępnym w naszym sklepie internetowym. Na każdym placu zabaw powinna znaleźć się zjeżdżalnia, huśtawka czy akcesoria do wspinaczki. W szczególności polecamy ślizgawki spiralne, tunelowe i proste.

Jeśli posiadasz więcej niż jedno dziecko, powinieneś pomyśleć o inwestycji w huśtawkę dwuosobową lub huśtawkę typu bocianie gniazdo. Niezależnie co wybierzesz, dzięki naszym akcesoriom na plac zabaw stworzysz dla swojego dziecka wymarzoną przestrzeń do rozrywki.

pixel