Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gry ruchowe dla dzieci - pomysły na aktywną zabawę

2024-02-23
Gry ruchowe dla dzieci - pomysły na aktywną zabawę

W dobie, gdy najmłodsi coraz częściej wolą spędzać czas przed ekranami niż aktywnie, zabawy i gry ruchowe dla dzieci zyskują coraz większe znaczenie. Z jednej strony to świetny sposób, by budować kondycję i sprawność fizyczną. Z drugiej – szansa na doskonałą zabawę w formie ciekawych zadań, ćwiczeń i wyzwań. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pomysły na angażujące gry i zabawy ruchowe dla dzieci.

Gry ruchowe dla dzieci – dlaczego warto proponować je maluchom?

Gry i zabawy, które opierają się na aktywności fizycznej, odgrywają dużą rolę w rozwoju dzieci. Szczególnie korzystne dla maluchów są wszelkie aktywności na zewnątrz. Ruch na świeżym powietrzu skutecznie poprawia kondycję i sprawność fizyczną maluchów, a przy tym dobrze wpływa na ich zdrowie oraz sylwetkę. Warto budować nawyk regularnej aktywności od małego – dzięki temu Twoja pociecha będzie chętniej ruszać się również w przyszłości.

Zwróćmy uwagę również na inne korzyści z gier ruchowych. Podczas zabaw w grupie dzieci uczą się pracy zespołowej, odkrywają ducha rywalizacji, rozwijają umiejętności społeczne. Dodatkowo, często mają szansę wykazać się kreatywnością. Przede wszystkim to jednak dobra okazja, by świetnie się bawić i tworzyć piękne wspomnienia z dzieciństwa.

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci – ciekawe pomysły

Zastanawiasz się, jakie gry ruchowe dla dzieci przedszkolnych spodobają się Twojemu maluchowi? Zacznijmy od klasyków, czyli zabaw, które towarzyszą najmłodszym od lat. Możesz zaproponować dziecku np. grę raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy. To świetny pomysł na zabawę dla grupy maluchów lub rodziny, która lubi wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Inne znane gry ruchowe dla dzieci to gra w klasy, ciuciubabkę i głupiego Jasia. Jeśli jednak Twoja pociecha dobrze zna te zabawy, możesz zaproponować jej coś mniej oczywistego. Nasze pomysły?

  • Zorganizuj wyścig pełen wyzwań na placu zabaw. Zadania mogą obejmować wspinanie się po drabinkach, zjeżdżanie na zjeżdżalni, przeskakiwanie przez opony, czołganie pod nisko zawieszonymi linami czy skakanie z jednego pola na drugie. Aby urozmaicić grę, warto wykorzystać akcesoria do akrobacji, takie jak obręcze gimnastyczne dla dzieci. Mierz czas maluchowi, by poczuł motywację i zaangażował się w zabawę.
  • Zaproś dzieci do gry w „ziemię, wodę, powietrze”. To prosta, ale pełna energii zabawa, podczas której dzieci stają w wyznaczonym obszarze (np. na boisku), a prowadzący wykrzykuje jeden z trzech żywiołów: ziemię, wodę lub powietrze. Przy „ziemi” dzieci muszą szybko położyć się na ziemi, przy „wodzie” muszą znaleźć coś w kolorem niebieskim, a przy „powietrzu” muszą skoczyć wysoko w górę. Pamiętaj, że możecie dowolnie modyfikować zasady gry.

  • Ogłoś domownikom zawody na... najlepszego kelnera. Przygotuj kilka papierowych lub plastikowych talerzyków, piłeczki do ping ponga i wyznacz linię startu oraz metę. Kto najszybciej dotrze do celu, nie upuszczając piłeczki, wygrywa.

O czym pamiętać podczas gier i zabaw ruchowych?

Chcesz zachęcić dziecko do ruchu? Pamiętaj, by nie zmuszać malucha do konkretnej formy aktywności. Wymyśl ciekawą zabawę, wyjaśnij dziecku zasady i upewnij się, że ma ochotę w niej uczestniczyć. Gry ruchowe powinny sprawiać najmłodszym radość i być przyjemnością, a nie obowiązkiem. W przeciwnym razie mogą zniechęcić je do aktywności.

Kolejna kwestia, o której trzeba pamiętać, to bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem zabawy upewnij się, że w otoczeniu nie ma niebezpiecznych przedmiotów, które mogłyby zranić uczestników w razie upadku. Gdy gra się rozpocznie, uważnie obserwuj maluchy, a w razie potrzeby reaguj i pomagaj.

Aktywna zabawa – podsumowanie

Gry i zabawy ruchowe to nie tylko sposób na rozwój fizyczny najmłodszych, ale także doskonałe narzędzie do nauki i integracji. Wymyślając ciekawe aktywności, można skutecznie zachęcić najmłodszych do ruchu i budować w nich zdrowe nawyki. To również bardzo dobra okazja do rozwijania kompetencji społecznych, budowania więzi, odkrywania swoich mocnych i słabych stron. Warto proponować dzieciom różne zabawy ruchowe – czy to podczas codziennych spotkań z rówieśnikami, rodzinnych weekendów, czy przyjęć na świeżym powietrzu. Każda okazja jest dobra, by się poruszać, a przy okazji pośmiać i miło spędzić czas.

Jeśli chcesz, by Twoja pociecha jak najwięcej czasu spędzała w ruchu, na podwórku, możesz stworzyć jej własną strefę aktywności. Wystarczy, że w Waszym przydomowym ogródku stanie huśtawka, zjeżdżalnia ogrodowa dla dzieci czy bujak na sprężynie. Zapoznaj się z naszą ofertą i poszukaj inspiracji na własny plac zabaw – trudno o lepszy sposób, by zachęcić dziecko do ruchu.

pixel