Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drewno czy plastik – który materiał lepiej sprawdza się w ogrodzie?

2019-12-06
Drewno czy plastik – który materiał lepiej sprawdza się w ogrodzie?
Inwestując w produkty ogrodowe dla dzieci, jedną z najważniejszych kwestii jest jakość. Każdy, kto kupuje różnorodne elementy placu zabaw, liczy przecież na to, że posłużą one jak najdłużej. Parametr trwałości w dużej mierze zależy od użytego materiału. Do tych najczęściej używanych zalicza się drewno i plastik. Warto poznać wady i zalety obu rozwiązań, aby wybrać produkt, który rzeczywiście będzie spełniać indywidualne oczekiwania.

Drewniane i plastikowe elementy placu zabaw

Chociaż ciężko wyobrazić sobie zjeżdżalnię wykonaną z drewna, w przypadku innych konstrukcji takich jak huśtawki czy drabinki można wybrać, z czego będą ostatecznie wykończone. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna cecha, która wpływa nie tylko na trwałość, ale i wygodę użytkowania. Sam materiał ma też decydujące znacznie w kwestii ostatecznego kształtu huśtawki. Rodzaj użytego surowca jest ważną wskazówką dla dorosłych względem ceny wybranej konstrukcji czy sposobu jej pielęgnacji.

Drewno na placu zabaw

Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów, z którego wykonuje się przeróżne konstrukcje do placu zabaw. Do jego zalet z pewnością należy ekologiczność. Ponadto drewno cechuje się solidną, wytrzymałą strukturą, dlatego huśtawki czy drabinki wykończone z tego surowca będą doskonale spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Ważne jest również to, że takie elementy placu zabaw są stabilne. Z kolei słabością drewna może być nieco wyższa cena oraz potrzeba regularnej pielęgnacji. Surowiec, który jest narażony na różne warunki atmosferyczne, po kolejnych sezonach powinien być systematycznie konserwowany, aby zachował swoje najcenniejsze
właściwości.

Plastikowe elementy placu zabaw

Tworzywo sztuczne to również dominujący materiał na domowych i publicznych placach. Plastik cechuje przede wszystkim uniwersalność. Łatwo z niego wykonać lekkie i kolorowe elementy konstrukcyjne. Odpowiada on również za ciekawe kształty np. huśtawek. Plastik daje więc dużą swobodę w tworzeniu placu zabaw pełnego radosnych barw i zróżnicowanych elementów. Ze względu na swoją popularność, produkty wykonane z tworzywa sztucznego mają na ogół atrakcyjną cenę. Jednak w rzeczywistości nie jest to materiał bez wad. Podobnie jak w przypadku drewna, elementy plastikowe narażone są na intensywne działanie słońca, deszczu czy mrozu, co nie pozostaje obojętne względem ich trwałości. Z upływem lat niektóre konstrukcje mogą więc spłowieć, tracąc intensywną barwę, czy po prostu pęknąć. Właśnie dlatego ważne jest, aby zarówno w przypadku drewna, jak i plastiku, huśtawki oraz drabinki szczególnie podczas zimy, w miarę możliwości najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym miejscu.
pixel