Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drabinka sznurowa – prosta konstrukcja, a tak dużo możliwości

2023-02-20
Drabinka sznurowa – prosta konstrukcja, a tak dużo możliwości

Kawałki sznurka i kilka podłużnych kawałków drewna – tak niewiele potrzeba, aby powstało coś wyjątkowego dla dziecka, co pozwala mu na kreatywną zabawę i wszechstronny rozwój. To drabinka sznurowa powszechnie znana z publicznych placów zabaw. 

Zabawa i rozwój 

Dzieci mają nieograniczoną wyobraźnię, co pozwala im odkrywać nowe zastosowania drabinki sznurowej. Można się na niej huśtać, wspinać po niej i robić różnego rodzaju akrobacje w zależności od umiejętności i wieku. Drabinki to jednak nie tylko świetna zabawa, ale również wsparcie dla rozwoju, szczególnie dużej motoryki. Pomagają trenować równowagę, ćwiczyć mocny chwyt, a także uczą balansować własnym ciałem. Drabinki sznurowe poprawiają sprawność i koordynację. Dzieci nabierają także pewności siebie, kiedy udaje im się wspinać coraz wyżej i w coraz krótszym czasie. 

Rodzaje drabinek sznurowych 

Drabinka sznurowa składa się ze sznurka, którym połączone są kolejne drewniane stopnie. To najprostsza konstrukcja. Mogą mieć dowolną liczbę stopni. Warto jest wielkość drabinki dopasować do wieku malucha. To ważne, aby dziecko potrafiło korzystać z zabawki i wspinaczka nie była dla niego przeszkodą nie do pokonania. W przeciwnym razie może to wpłynąć negatywnie na pewność siebie dziecka, a także zniechęcić je do zabawy. Drabinki sznurowe mogą być również podwójne, a więc składać się z dwóch połączonych ze sobą rzędów. To stwarza jeszcze więcej możliwości zabawy. Z jednej drabinki może korzystać dwójka dzieci. Alternatywą dla drabinki z drewnianymi stopniami jest model ze stopniami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Świetnie sprawdza się na placach zabaw, które w całości są wykonane z tego samego materiału. Dla aspektu wizualnego warto jest zachować harmonię i spójność, aby cały plac zabaw cieszył również oczy. 

Drabinka sznurowa w domu i na zewnątrz  

Co więcej, drabinka sznurowa jest bardzo uniwersalną i wszechstronną zabawką. Jest jednym z najczęściej pojawiających się sprzętów na publicznych placach zabaw. Oprócz tego można ją zamontować w ogrodzie, przyczepiając do konstrukcji budynku lub wysokiego drzewa. Ze względu na to, że zajmuje niewiele miejsca, świetnie sprawdza się na balkonach i tarasach. Jeśli tylko metraż pokoju Twojego dziecka na to pozwala, to można drabinkę zamontować także w domu. Doskonale zastępuje zwykłą drabinkę przy łóżku piętrowym oraz jest ciekawym uzupełnieniem małego wewnętrznego kącika linowego z drabinkami, linami, siatkami i drążkami. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli w miejscu montażu drabinki znajduje się twarde podłoże, należy odpowiednio je zabezpieczyć, na przykład miękkim materacem.

Drabinki sznurowe są znane też starszym pokoleniom. Zapewne niejednokrotnie wykonywane były samodzielnie przez rodziców i dziadków oraz zawieszane w ogrodzie. Dzisiaj zadanie mamy ułatwione – drabinki sznurowe są dostępne w sklepach, w dodatku w wielu różnych wariantach. Posiadają także odpowiednie atesty, dzięki czemu masz pewność, że jest to zabawka bezpieczna dla dziecka.

pixel