Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego zabawa ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci?

2022-02-07
Dlaczego zabawa ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci?

Dla wielu rodziców zabawa na placu zabaw jest równoznaczna z rozrywką i czasem wolnym, w którego czasie dzieci nie rozwijają się i nie uczą niczego pożytecznego. Co prawda nie ma sensu polemizować z tym faktem, ale wbrew pozorom nie sama zabawa ma w tym przypadku największe znaczenie. Dużo ważniejsze i bardziej istotne są bowiem korzyści, które z wynikają z korzystania z placów zabaw! Z jakiego powodu warto regularnie odwiedzać przestrzenie do zabawy? Zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu!

Zabawa na placu zabaw rozwija koordynację ruchową i sprawność fizyczną

W celu prawidłowego rozwoju organizmu dziecka powinno się regularnie korzystać z dobrodziejstw różnych form aktywności fizycznej. Stopniowe polepszanie umiejętności motorycznych sprawia, że dziecko będzie z pewnością bardziej sprawne i szczęśliwsze.

Częste wizyty na placu zabaw mogą stanowić nieocenione wsparcie. Wszystko ze względu na to, że w okresie dzieciństwa i dojrzewania każda forma aktywności sprzyja poprawie koordynacji ruchowej. Świetnym przykładem jest wspinaczka po drabince, która pozwala dziecku szybko opanować wykonywanie naprzemiennych ruchów rękami i nogami. Co więcej, taką drabinkę można bez trudu zamontować w każdym ogrodzie! Równie dobrze można skorzystać z lin do wspinaczki i kamieni. Świetnym przykładem są produkty do wspinaczki dostępne w naszym sklepie internetowym.

O czym jeszcze należy wiedzieć? Wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych zapewnia szybszy rozwój mięśni, a także wzmacnia cały układ kostno-stawowy. Dzięki temu naprawdę warto zabierać swoje dziecko na plac zabaw, a jeszcze lepiej stworzyć przydomową przestrzeń rozrywkową we własnym ogrodzie.

Place zabaw jako czynnik determinujący spędzanie czasu na świeżym powietrzu

W dzisiejszych czasach coraz częściej najmłodsi spędzają ogromne ilości czasu w trakcie korzystania z urządzeń mobilnych. W efekcie już nawet kilkuletnie maluchy przyzwyczajają się do zabawy w wirtualnym świecie. Na całe szczęście place zabaw mogą być znakomitą alternatywą dla kolejnego popołudnia spędzonego ze smartfonem w dłoni.

Co istotne, częste przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia układ odpornościowy. Dzięki temu najmłodsi mogą być bardziej zdrowi i sprawni. Taka zależność występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Dlatego też plac zabaw łączący świeże powietrze z aktywnością fizyczną to zdrowotny strzał w dziesiątkę!

Wspólna zabawa zapewnia dziecku radość i poczucie bezpieczeństwa

Istotną kwestią w trakcie wychowywania dzieci jest zbudowanie z nimi odpowiedniej relacji, która jest absolutnie fundamentalna dla całego procesu. Dlatego też wspólne spędzanie wolnego czasu na placu zabaw może być w tym kontekście kluczowe. Oczywiście istnieje mnóstwo różnych sposobów na zorganizowanie rodzinnej zabawy. Najbardziej efektywne może okazać się po prostu wspólne korzystanie z atrakcji takich jak huśtawka czy zjeżdżalnia. Z pozoru zwyczajna obecność rodziców może zapewnić dziecku mnóstwo frajdy oraz poczucie bezpieczeństwa w trakcie zabawy.

Przydomowy plac zabaw w ogrodzie

Jeżeli jednak regularne odwiedzanie lokalnych placów zabaw jest niemożliwe, warto zastanowić się nad stworzeniem własnego placu. W asortymencie naszego sklepu internetowego OTITU znajdziesz mnóstwo wysokiej jakości produktów, które sprawią, że w Twoim ogródku powstanie przestrzeń do zabawy dla Twojego dziecka!

pixel